Wikimedia Polska

6 czerwca 2016

Poznaj członków nowego zarządu Stowarzyszenia Wikimedia Polska

Stowarzyszenie / Natalia Szafran-Kozakowska

Członkowie Stowarzyszenia podczas walnego zebrania wybrali skład nowego zarządu. W zarządzie pozostaną Małgorzata Wilk, Michał Buczyński, Tomasz Ganicz, Wojciech Pędzich, Tomasz Skibiński oraz Marek Stelmasik. Ustępującego Karola Głąba zastąpi Jarosław Błaszczak. Zarząd wybrany został na dwuletnią kadencję. Wybory odbyły się 4 czerwca 2016 w Lublinie  podczas Konferencji Wikimedia Polska. 

Debiutujący w zarządzie Jarosław Błaszczak Wikipedię edytuje od 2005 roku. Jest administratorem i autorem ponad półtora tysiąca haseł w tej encyklopedii. Z wykształcenia politolog, specjalista w zakresie polityki państw anglosaskich, jest dyrektorem zarządzającym dużej firmy z sektora BTL. Wybór do Zarządu Stowarzyszenia to dla mnie wielkie zaskoczenie i ogromny zaszczyt. Czuję ogromną odpowiedzialność zarówno przed naszymi Darczyńcami, jak i przed użytkownikami naszych projektów, a także przed wolontariuszami projektów Wikimedia i pracownikami Stowarzyszenia. Zrobię wszystko, by podołać wyzwaniom stojącym przed Zarządem w rozpoczynającej się kadencji – mówi. Za najważniejsze zadania stojące przed Stowarzyszeniem uważa pozyskiwanie nowych treści dla projektów (poprzez współpracę z instytucjami kultury, konkursy fotograficzne i projekty pozyskiwania treści) oraz aktywne poszerzanie grona edytorów. Aby to osiągnąć, Wikimedia Polska powinno stać się swego rodzaju bankiem łatwo przyswajalnej wiedzy o edytowaniu Wikipedii i jej projektów siostrzanych. Adresem, pod który można się zgłosić po warsztaty, porady czy materiały szkoleniowe. Oczywiście to wszystko za darmo – mówi.

Głosowanie
Głosowanie podczas walnego zebrania członków Stowarzyszenia
(fot. Borys Kozielski, CC-BY-SA 3.0)

Pozostali członkowie zarządu są już dobrze znani społeczności. Prezesem został ponownie wybrany Tomasz Ganicz, zasiadający we władzach Stowarzyszenia od 2005 roku, a z polską Wikipedią związany od samych jej początków. Z wykształcenia chemik, z zawodu wykładowca akademicki. Jest członkiem prezydium Koalicji Otwartej Edukacji.

Funkcję wiceprezesa pełni Michał Buczyński. Wikipedysta od 2004 roku, z zawodu i wykształcenia finansista, zajmujący się badaniami rynku i analizą ryzyka. Jest też członkiem Funds Dissemination Committee – komitetu finansowego, pełniącego funkcje doradcze przy Wikimedia Foundation.

Skarbnikiem i opiekunem majątku Stowarzyszenia nadal pozostaje Marek Stelmasik, aktywny w Wikipedii od 9 lat. Jako steward projektów Wikimedia wspiera społeczności wikimedian z całego świata. Pracuje w branży komputerowej. We władzach Stowarzyszenia działa od 2010 roku.

Sekretarzem Stowarzyszenia wybrany został Wojciech Pędzich.  Z wykształcenia anglista, pracuje jako specjalista ds. zakupów w stoczni jachtowej. Z projektami Wikimedia związany od 2006 roku.

Ponadto w zarządzie zasiadają Tomasz Skibiński i Małgorzata Wilk. Tomasz Skibiński jest z zawodu prawnikiem. Wikipedię edytuje od 2006 roku. Członkiem Stowarzyszenia został w 2010, był przewodniczącym Sądu Koleżeńskiego (2012-2015), od 2013 kieruje Komisją Wikigrantów. Małgorzata Wilk jest wikipedystką od 2005 roku. Zanim w 2012 roku weszła w skład zarządu stowarzyszenia, przez 2 lata zasiadała w komisji rewizyjnej. Jest administratorką polskiej Wikipedii i Wikimedia Commons.

Podczas walnego zebrania członków wybrano także członków Komisji Rewizyjnej. Pozostanie w niej Juliusz Zieliński, dołączą do niego Karol Głąb (wcześniej członek zarządu) oraz Maciej Król, również mający doświadczenie pracy w zarządzie.

W sądzie koleżeńskim zasiadać będą Julia Koszewska, Tomasz Bladyniec oraz Borys Kozielski.

 

 

 

3 komentarze na temat “Poznaj członków nowego zarządu Stowarzyszenia Wikimedia Polska”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum