Wikimedia Polska

20 kwietnia 2016

Wiosna ze sztuką Europy

Projekty Wikimedia /Wikidane /Wikipedia / Thoughtscribe

15 kwietnia ruszyła międzynarodowa akcja i konkurs edytowania Wikipedii i Wikidanych pod pod nazwą Europeana Art History Challenge. Patronem projektu jest Europeana – organizacja, której bliska jest wizja otwartego udostępniania dziedzictwa kultury. Gorąco zachęcamy do udziału w tej szeroko zakrojonej i niezwykle ciekawej akcji!

Rembrandt
Rembrandt van Rijn, Portret dziewczyny w oknie, 1651. Nationalmuseum, Sztokholm, domena publiczna

Twórcy nowego serwisu Europeana Art History poprosili resorty kultury wszystkich państw na naszym kontynencie o wskazanie 10 dzieł kluczowych dla sztuki ich krajów lub regionów. W ten sposób powstała lista około 300 wybitnych dzieł sztuki z całej Europy obejmująca dzieła sztuki starożytnej, nowożytnej i współczesnej; malarstwo, rzeźbę, malowidła ścienne i manuskrypty (zobaczcie przykłady w tej wizualizacji). Te niezwykłe obiekty zebrane razem stanowią wspaniałą ilustrację różnorodności idei, wyobrażeń, dążeń i konfliktów naszej kultury.

Wśród dzieł z Polski znajdziecie między innymi obraz Jacka Malczewskiego Hamlet Polski. Portret Aleksandra Wielopolskiego (artykuł nie istnieje w Wikipedii w żadnym innym języku); portrety biskupów autorstwa Stanisława Samostrzelnika zebrane w Katalogu biskupów polskich Jana Długosza (artykuł o “Katalogu” czeka na swojego autora), obraz Bitwa pod Orszą z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie (szczegóły tego obrazu możecie przestudiować dokładnie, jest dostępny w wysokiej rozdzielczości zarówno w serwisie Cyfrowe MNW, jak i w Wikimedia Commons!) czy witraż Stanisława Wyspiańskiego Bóg Ojciec z Kościoła Franciszkanów w Krakowie.

Autor
Bitwa pod Orszą, malarz z kręgu Lukasa Cranacha Starszego, około 1524-1530. Muzeum Narodowe w Warszawie, domena publiczna

Warto przejrzeć listę dzieł z Polski, a następnie przyjrzeć się sztuce z pozostałych krajów. Organizatorzy konkursu przygotowali też obejmującą wszystkie kraje tabelę, w której można sprawdzić, w których wersjach językowych Wikipedii znajdują się artykuły o wszystkich 296 obiektach.

Inicjatywa Europeany i Wikimediów służy ułatwieniu dostępu wszystkich Europejczyków do wiedzy o tych fascynujących dziełach reprezentujących nasze wspólne dziedzictwo. Chodzi zatem o to, by artykuły o dziełach sztuki każdego z krajów były dostępne także w językach krajów pozostałych – a także o to, by uzupełnić informacje o tych dziełach w Wikidanych (dzięki czemu w przyszłości będzie można np. wyświetlać treści w języku ojczystym użytkowników).

Udział w akcji można brać na wiele sposobów: edytować Wikidane, uzupełniając brakujące informacje takie, jak datowanie czy wymiary obrazów; pisać artykuły o dziełach ze swojego kraju lub tłumaczyć je na obce języki, a przede wszystkim tłumaczyć lub pisać we własnym języku hasła o dziełach sztuki z innych krajów. Uczestnicy konkursu poprzez każde z tych działań mogą upowszechniać wiedzę o polskich dziełach sztuki w wielu językach świata, a także poznawać najciekawsze dzieła sztuki naszego kontynentu.

Caravaggio,
Caravaggio, Wieczerza w Emmaus, 1606. Pinakoteka Brera, domena publiczna

Oprócz wiedzy uczestnicy mogą także zdobywać atrakcyjne nagrody, przewidziane dla najaktywniejszych edytorów. Osoby, które wpiszą się na listę uczestników i wezmą udział w konkursie, mogą wygrywać zarówno na szczeblu lokalnym jak i międzynarodowym.

Wszystkich zainteresowanych udziałem w tej akcji, zarówno doświadczonych Wikipedystów, jak i całkowicie początkujących, a zainteresowanych sztuką europejską, zapraszamy już dziś na spotkanie i maraton edytowania haseł z tej listy w Muzeum Narodowym w Warszawie, które odbędzie się w pierwszej połowie maja. Szczegóły wydarzenia i termin podamy jeszcze w tym tygodniu. Zapraszamy serdecznie!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum