Wikimedia Polska

7 kwietnia 2016

Konkurs pisania artykułów o Europie Środkowej i Wschodniej

Wikipedia / Natalia Szafran-Kozakowska

Od 21 marca w 28 wersjach językowych Wikipedii trwa CEE Spring 2016 –  prawdopodobnie największy konkurs pisania artykułów w dziejach tej encyklopedii internetowej. Do tej pory utworzono lub rozbudowano ponad 2200 haseł. Około 200 uczestników z krajów pomiędzy Polską a Kazachstanem i pomiędzy Estonią a Grecją pisze o kulturze, przyrodzie, społeczeństwie, polityce, historii, nauce i innych zagadnieniach związanych Środkową i Wschodnią Europą. Uczestnicy niektórych krajów – w tym Polski, Bułgarii, Grecji i Albanii – już znacznie przyczynili się do likwidacji dysproporcji płciowej w hasłach, pisząc więcej artykułów o kobietach, niż o mężczyznach. Około 8% uczestników konkursu stanowią nowi edytorzy Wikipedii.

Każdy tydzień poświęcony jest trzem jednostkom (to region o trudnej i skomplikowanej polityce, dlatego nie wszystkie uczestniczące podmioty są uznane za kraje). Ma to na celu równomierne promowanie wszystkich uczestniczących jednostek (krajów, regionów itp.), tak, aby o każdej z nich napisano podobną liczę artykułów we innych językach. To jednak nie powstrzymało uczestników od wzmożonego pisania o Estonii – podobnie jak rok temu Estonia wydaje się być najczęściej wybieranym przez autorów artykułów tematem. Być może z powodu krążącego wśród wikipedystów żartobliwego powiedzenia – jeśli nie wiesz o czym pisać, pisz o Estończykach.

Uczestnicy dzielą się swoimi hasłami w mediach społecznościowych. Autorzy z różnych krajów inspirują się nawzajem poprzez wzmianki facebookowym profilu konkursu, co sprawia, że hasła na pewne tematy tworzone są w wielu językach w niemal tym samym czasie. Takim przypadkiem jest np. hasło o Dimitriju Andrusowie, słowackim geologu, urodzonym w Tartu, który studiował w Pradze i pracował w Bratysławie, które zostało utworzone w 5 językach prawie jednocześnie.

Nadal możecie włączyć się do konkursu w swojej lokalnej Wikipedii lub po prostu pisać o tym interesującym regionie, z którego wywodzą się tak sławni naukowcy jak Maria Skłodowska Curie, takie zespoły jak Omega, tacy laureaci Nobla jak Aleksandr Sołżenicyn, takie zwyczaje jak noszenie Martenicy czy gwiazdy opery jak Sołomija Kruszelnycka. Większość nagród w konkursie stanowią książki, które możecie użyć jako źródła i inspiracje do swoich kolejnych artykułów w Wikipedii.

Autor: Nikola Kalchev

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum