Wikimedia Polska

17 lutego 2016

Najciekawsze artykuły o kotach w Wikipedii

Wikipedia / Natalia Szafran-Kozakowska

Miau! Dziś Międzynarodowy Dzień Kota. Z tej okazji zapraszamy was do przejrzenia subiektywnego wyboru najciekawszych kocich ciekawostek z Wikipedii. Miłej lektury!

 • Najstarszym kotem w historii była kotka Creme Puff z Austin w Teksasie. Dożyła 38 lat i 3 dni. Oprócz długiego, szczęśliwego życia zyskała także hasło biograficzne w Wikipedii.
 • Pierwszym polskim lotnikiem był kot Filuś, należący do księżnej Czartoryskiej. W 1786 roku został umieszczony w koszu prototypowego balonu i wypuszczony w rezydencji w Puławach. Niestety lot zakończył się katastrofą, a bohaterski Filuś zginął. Upamiętniono go prawdziwym sarmackim pogrzebem i wzmianką w poemacie Franciszka Dionizego Kniaźnina. Wikipedia też opisuje los biednego zwierzaka.

  Grafika
  Grafika przedstawiająca paradoks kota z kromką posmarowaną masłem (Greg Williams, CC-BY-SA 2,5)
 • W latach 60. CIA próbowało zmienić kota domowego w narzędzie podsłuchowe, z anteną umieszczoną w ogonie. Operacja akustyczny kotek kosztowała 10 milionów funtów brytyjskich. Skończyła się tragicznie dla kociego szpiega, który został potrącony przez samochód podczas wykonywania swojej pierwszej misji. Jak to się stało? Zajrzyjcie do hasła.
 • Lepsze efekty osiągnął kot Fred, który pracował jako tajny agent nowojorskiej policji. Dzięki jego pracy udało się zamknąć sprawę nielegalnych operacji weterynaryjnych. Fred otrzymał dwa policyjne odznaczenia oraz wiele ofert reklamowych. Możecie poczytać o szczegółach jego misji i dalszych losach.
 • Popularna w internecie kotka nazywana Grumpy Cat zawdzięcza charakterystyczny zrzędliwy wyraz pyska wadzie genetycznej wynikającej z osteochondrodysplazji. Dzięki swojej niesympatycznej minie ta, w rzeczywistości podobno bardzo miła kotka zarobiła w 2013 roku ponad milion dolarów. Więcej o jej karierze przeczytacie w Wikipedii.
 • Pamiętacie kota, który miał wielki wpływ na losy bohaterów Śniadania u Tiffany’ego? W takim razie warto zajrzeć do biogramu kotki Orangey, która wcieliła się w tę rolę.
 • Kot syjamski F.D. C. Willard został w latach 70. zaproszony jako prelegent na konferencję naukową z dziedziny fizyki. Stało się tak, ponieważ jego właściciel wpisał go jako współautora pracy z dziedziny fizyki niskich temperatur. Kot podpisał pracę odbiciem łapy. Koci fizyk ma oczywiście swoje hasło w Wikipedii.
 • Oscar zasłynął swoją zdolnością do rozpoznawania zbliżającej się śmierci. Mieszkający w hospicjum kot codziennie dokonywał obchodów, obwąchując ludzi. Z niektórymi z nich zostawał, dotrzymując im towarzystwa. Osoby te umierały w ciągu 2-4 godzin. Zwierzę zyskało tabliczkę z podziękowaniami za wsparcie ludzi w ostatnich chwilach życia, a jego niezwykłym zdolnościom poświęcono wiele prób naukowego wyjaśnienia. Znajdziecie je oczywiście w Wikipedii.
 •  Jak powszechnie wiadomo kot zawsze spada na cztery łapy, a kromka chleba zawsze spada masłem do dołu. Czy spadający kot z przywiązaną do siebie kromką masła wytworzyłby antygrawitację? A może perpetuum mobile? Zobaczcie naukowe wyjaśnienie paradoksu na Wikipedii.
 • Kot Oscar był maskotką okrętową, jednak chyba nie przynosił zbyt wiele szczęścia – oba okręty, na których służył zostały zatopione. Szczęśliwie Oscar przeżył obie katastrofy i swoich dni dożył w Domu Marynarza w Belfaście. Więcej o kocim marynarzu w poświęconym mu haśle.
 • Nie wiadomo jak potoczyłaby się brytyjska polityka gdyby nie Humphrey i Willberforce – koty-myszołapy mieszkające w siedzibie brytyjskiego premiera. Oficjalnie ich zadanie polegało na zapobieganiu wystąpieniu plagi gryzoni, ale z kotami nigdy nic nie wiadomo i może to one stały za decyzjami Tony’ego Blaira czy Margaret Thatcher?

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum