Wikimedia Polska

8 lutego 2016

Wystawy najciekawszych zdjęć Wikiekspedycji kolejowej 2015 na dworcach

Wikiekspedycja / Natalia Szafran-Kozakowska

Przemierzyli 13 000 km tras kolejowych, aby udokumentować polską infrastrukturę kolejową. 3748 zdjęć wykonanych przez uczestników Wikiekspedycji kolejowej 2015 posłuży do ilustracji haseł w Wikipedii. Najlepsze i najciekawsze z tych fotografii można też podziwiać na czterech dworcach: Warszawa Wschodnia, Kraków Główny, Gdynia Główna oraz Wrocław Główny. Wystawy zorganizowaliśmy we współpracy z Fundacją Grupy PKP.

Przez cały sierpień w ramach trzeciej już Wikiekspedycji kolejowej wikipedyści podróżowali po Polsce, fotografując obiekty związane z koleją. Pojazdy, budynki, infrastrukturę, osobliwości kolejowe, muzea – tematyka była bardzo szeroka. Robili zdjęcia obiektom dostępnym publicznie, ale (dzięki współpracy z Fundacją Grupy PKP), zaglądali z aparatem i do miejsc trudniej dostępnych postronnym. Wykonane przez nich zdjęcia – w sumie prawie 4000 – posłużą do ilustracji związanych z transportem haseł w Wikipedii i powiązanych z nią projektach.

Wystawa
Wystawa zdjęć Wikiekspedycji kolejowej 2015 na dworcu Wrocław Główny (fot. Magalia, CC-BY-SA 4.0)

Można je oczywiście oglądać w bibliotece zasobów multimedialnych Wikipedii, Wikimedia Commons. Ale nie tylko – od 27 stycznia z najciekawszymi zdjęciami Wikiekspedycji kolejowej będą mogli zapoznać się podróżni. Na dworcach Warszawa Wschodnia, Kraków Główny, Gdynia Główna oraz Wrocław Główny otwarto darmową, publiczną wystawę wybranych fotografii wykonanych przez wikipedystów.

To w sumie kilkadziesiąt zdjęć wykonanych przecz uczestników ekspedycji. Towarzyszą im opisy sfotografowanych obiektów, ich historia czy ciekawostki związane z prezentowanymi miejscami.

Wystawa to nie tylko ciekawe urozmaicenie dla podróżnych. To też ważne przypomnienie o tym, że fotografie miejsc i obiektów, które napotykacie w Waszych podróżach (również tych bardzo lokalnych) mają wartość encyklopedyczną. Zamieszczając je w bibliotece multimediów Wikipedii, wzbogacacie zasoby największej na świecie encyklopedii. I kto wie – może wasze prace posłużą do zilustrowania jednego lub kilku haseł (nie tylko w polskiej wersji językowej)?

Więcej informacji

 

1 komentarz na temat “Wystawy najciekawszych zdjęć Wikiekspedycji kolejowej 2015 na dworcach”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum