Wikimedia Polska

3 stycznia 2016

2015 w Wikidanych i Wikipedii

Wikidane /Wikipedia / Natalia Szafran-Kozakowska

Mamy dla was kolejny tekst podsumowujący rok 2015 w projektach Wikimedia. Tym razem o subiektywną ocenę minionych 12 miesięcy poprosiliśmy PMG – jednego z najbardziej aktywnych wikipedystów (ponad 170 tysięcy edycji!). Opowie co jego zdaniem najważniejszego zdarzyło się na Wikipedii, ale też w projekcie Wikidane. 

Po roku 2014, który dla Wikimediów był czasem burzliwym, moim zdaniem rok 2015 był okresem rozwoju.

Bardzo mocno rozwinął się projekt Wikidanych (ang. Wikidata). Już wcześniej odeszliśmy od przechowywania interwiki w hasłach. Ale w 2015 po raz pierwszy w tak dużym stopniu zaczęliśmy korzystać z danych, które znajdują się już w projekcie Wikidata.

1000px-Wikidata-logo-en.svg

W końcu na dużą skalę infoboksy w różnych wersjach językowych Wikipedii zaczęły być automatycznie wypełniane informacjami zasysanymi wprost z wikimediowej “bazy danych”. Moim zdaniem  obecnie Wikidane znajdują się w takiej sytuacji, w jakiej była Wikipedia w latach 2004-2006. Już mają jakąś strukturę, mają bazę edytorów – ale mają mało danych. Dlatego tak bardzo cieszyło mnie, że po Wikidata Game przyszła jej kolejna wersja, czyli Distributed Game. Dzięki temu w bardzo prosty sposób możemy poszerzać zasoby projektu.

Uważam, że pierwszy raz tak poważnie podeszliśmy jako wikimedianie do wyborów do Rady Powierniczej Fundacji. Po niepokojach z 2014 roku (związanymi z wprowadzeniem opcji superprotect oraz nowej wersji Media Viewera) w wyborach z 2015 roku społeczność wybrała ludzi, którzy sprzeciwiali się tego rodzaju zmianom. Dodatkowym punktem było wybranie polskiego wikipedysty, Dariusza Jemielniaka, który (mam nadzieję) wprowadzi inny punkt widzenia do tego dość hermetycznego dotychczas środowiska.

Jeżeli chodzi o typowo polskie podwórko, to w wielu miejscach sieci widziałem negatywne reakcje ludzi związane ze  skasowaniem hasła o Adrianie Zandbergu. Wiele osób nie zdawało sobie sprawy z istnienia  trybu wyborczego.

2015 był też rokiem odejść. Odeszli od nas Steifer i Belissarius.

Chciałbym, żeby została też bardziej doceniona zaciętość niektórych wikipedystów: nadal trwa rozpoczęta w 2014 roku seria haseł kolejowych, z których przynajmniej jedno jest rozważane jako kandydat do któregoś z wyróźnień (Dobrego Artykułu, Artykułu na medal, Listy na medal lub Grupy Artykułów).

Mam nadzieję, że w 2016 roku będzie więcej takich inicjatyw – bo w ten sposób przejdziemy do bardziej masowego i planowanego tworzenia wyróżnionych haseł.

Autor: PMG

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum