Wikimedia Polska

30 grudnia 2015

Rok 2015 na Wikiźródłach

Wikiźródła / Natalia Szafran-Kozakowska

Koniec roku to czas podsumowań. Specjalnie dla was wypytujemy edytorów projektów Wikimedia o to, co ważnego i inspirującego stało się w tym obszarze, którym się zajmują. Na początek zapraszamy was do wycieczki po wirtualnej bibliotece – Wikiźródłach. O tym, co zdarzyło się w tym projekcie napisała jedna z jego administratorek – Wieralee. 

Jaki był ten 2015 rok dla Wikiźródeł?

Wydawało mi się, że odpowiedzieć na to pytanie, to bułka z masłem, ale chodzę już od kilku dni… i nie mogę niczego wymyślić. Zadałam to pytanie na naszym kanale IRC, czym wywołałam małą konsternację, bo wszyscy się zgodziliśmy, że tak, po prostu…

…przede wszystkim to był dobry rok – rok spokoju i owocnej współpracy; rok bez zacietrzewień i emocjonalnych sporów. Oczywiście, każdy projekt można przetworzyć na tysiąc różnych sposobów – i trudno, byśmy byli jednomyślni, ale jest to nasz wspólny sukces, że wszyscy razem, jak i każdy z nas z osobna potrafiliśmy dać sobie nawzajem wielki kredyt zaufania. Myślę, że stworzenie atmosfery, w której akceptujemy nawet te rozwiązania, które nam się niezbyt podobają i nie upieramy się przy swoich racjach z szacunku dla wykonanej już przez kogoś pracy oraz z sympatii dla współtowarzyszy na naszej wspólnej, wikiźródłowej drodze – jest naszym największym, choć może mało medialnym sukcesem.

źródła1

Był to rok słowników — wzbogaciliśmy domenę publiczną o zawierający 26 tys. haseł  M. Arcta Słownik Staropolski, a także o  Słownik biograficzny uczonych Żydów Polskich i Słownik prawdy i zdrowego rozsądku. Trwały także prace nad Słownikiem etymologicznym języka polskiego oraz nad Albumem biograficznym zasłużonych Polaków i Polek XIX wieku.

Był to rok postępu – dostosowywanie Wikiźródeł do standardów html 5 przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Powstały nowe moduły, nowe szablony, nowe gadżety, rozbudowaliśmy znacznie naszą wewnętrzną machinę do poprawy OCR na potrzeby Wikiźródeł, a rozwiązania przyjęte na naszej nowej stronie głównej i przy pobieraniu książek na urządzenia zewnętrzne przejęły od nas także i obcojęzyczne Wikisources.

To wszystko sprawiło, że był to rok epubów —  stary, działający tylko okresowo eksporter został zastąpiony przez nowe oprogramowanie — i w ciągu tego roku statystyki pobrań epubów wzrosły z kilkudziesięciu do niemal 7 tysięcy pobrań na miesiąc!

żródła3

Był to rok adminów – nigdy dotąd nie mieliśmy jeszcze tylu nowych i aktywnie zaangażowanych w projekt administratorów.

No i oczywiście – były to też rok książek 🙂 Był to rok utworów Janusza Korczaka, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Marii Rodziewiczówny, Juliusza Kaden-Bandrowskiego, Rudyarda Kiplinga, Karola Maya, Juliusza Verne’a, Josepha Conrada, Józefa Ignacego Kraszewskiego i wielu, wielu innych… Rozpoczęliśmy nowy projekt filozoficzno-humanistyczny Biblioteka Myśli Ludzkiej oraz projekt Sienkiewicz 2016, który zakłada udostępnienie wszystkich utworów Henryka Sienkiewicza. Przepisaliśmy 65 tysięcy stron książek papierowych, co dało nam 9,5 tysiąca nowych tytułów, i niemal dokładnie tyle samo stron zostało przez nas sprawdzonych, a prawie tysiąc starych tytułów udało nam się na nowo uźródłowić.

W grudniu 2015 roku udało nam się wyprzedzić niemieckie Wikiźródła pod względem liczby stron przepisanych ze źródeł, co oznacza, że w tej kategorii jesteśmy trzecimi Wikiźródłami na świecie! Sukces jest tym większy, gdy weźmie się pod uwagę fakt, iż j. niemiecki jest językiem rodzimym dla 185 milionów ludzi, a polski jest językiem rodzimym dla 43 milionów… Potencjalnych edytorów mamy więc wielu, wielu mniej.

Tak, kochani – to właśnie my – Wikiźródła!

Tyle zrobiliśmy w 2015 roku… Machina się rozpędza… zobaczycie, co zrobimy w roku następnym!

Jeśli chcecie nam troszkę pomóc — serdecznie zapraszamy.

Trochę statystyk (do listopada 2015):

Liczba stron:

żródła

A tak wyglądamy na tle międzynarodowym:

  • pod względem liczby tytułów:

źródła5

  • pod względem stopnia uźródłowienia:

źródła6

  • pod względem ilości przepisanych stron:źródła7

Autor: Wieralee

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum