Wikimedia Polska

17 września 2015

Oferta pracy dla Wikipedysty-rezydenta w Muzeum Narodowym w Warszawie

Stowarzyszenie / Natalia Szafran-Kozakowska

Stowarzyszenie Wikimedia Polska poszukuje kandydatów na płatne stanowisko Wikipedysty-rezydenta w Muzeum Narodowym w Warszawie. Zadaniem rezydenta będzie pośredniczenie pomiędzy Stowarzyszeniem Wikimedia Polska, wolontariuszami-wikipedystami i Muzeum Narodowym w Warszawie oraz nadzorowanie projektu tworzenia artykułów o wybitnych twórcach i dziełach sztuki w polskiej Wikipedii. Projekt trwać będzie od 26 października 2015 do 31 stycznia 2016. Szczegóły oferty i wymagania znaleźć można na tej stronie. 

Kim jest Wikipedysta-rezydent?

Wikipedysta-rezydent to doświadczony redaktor Wikipedii, który na określony czas podejmuje pracę w muzeum, bibliotece lub archiwum, pośrednicząc pomiędzy środowiskiem Wikimedia a daną instytucją. Rolą wikipedysty-rezydenta jest pomoc w tworzeniu haseł w Wikipedii związanych z działalnością i misją danej instytucji, szkolenie pracowników instytucji w zakresie edukacyjnego potencjału Wikipedii i Wikimedia Commons i rozwiązywanie problemów technicznych czy prawnych. Rezydent ułatwia nawiązanie stałej współpracy pomiędzy instytucją kulturalną a środowiskiem wikipedystów i koordynuje wspólne działania. Programy typu Wikipedian-in-residence są realizowane w wielu muzeach i innych instytucjach na świecie od 2010 roku. Wśród instytucji, które zdecydowały się na współpracę z rezydentami są m.in. Muzeum Brytyjskie, Wersal, Smithsonian Institution, Archiwa Państwowe Stanów Zjednoczonych i wiele innych.

Na czym będzie polegała praca Wikipedysty-rezydenta w Muzeum Narodowym w Warszawie?

Muzeum Narodowe nawiązało współpracę ze Stowarzyszeniem Wikimedia Polska, której częścią ma być program rezydencyjny, odbywający się podczas trwania wystawy Mistrzowie Pastelu (koniec października – 31 stycznia 2016). Zadaniem rezydenta będzie utworzenie grupy wolontariuszy, wraz z którą podejmie pracę merytoryczną nad artykułami encyklopedycznymi związanymi z tematem wystawy, a także współpraca z kuratorem wystawy w zakresie ładowania kolejnych obiektów do Wikimedia Commons. W ramach rezydencji powinien także m.in. szkolić zainteresowanych pracowników muzeum, oferować otwarte dyżury w instytucji oraz zorganizować maraton edytowania. Jego stanowisko będzie wymagało pracy przez ok. 16 godzin tygodniowo (z czego połowa na terenie instytucji).

Podczas pracy pomocą i współpracą będą służyli mu inni pracownicy Stowarzyszenia – koordynatorka GLAM i zespół PR.

Dlaczego warto zostać rezydentem?

Stanowisko rezydenta jest stanowiskiem płatnym, a zakres obowiązków pozwala na elastyczność w zakresie czasu pracy. Jednak to nie są ani jedyne, ani największe zalety podjęcia tej roli. Wikipedysta-rezydent zagląda za kulisy ważnej instytucji kulturalnej i współpracuje z nią przy interesującym projekcie, na styku sztuki i wolnej wiedzy. Stanowisko rezydenta umożliwia wdrożenie własnych rozwiązań i pomysłów, realizowanych we współpracy ze wspaniałą społecznością ludzi skupionych wokół projektów Wikimedia. To szansa na włączenie się w misję popularyzacji wiedzy o sztuce, poprzez tworzenie wartościowych merytorycznie artykułów w największej na świecie encyklopedii oraz pozyskiwanie wysokiej jakości zasobów wizualnych do Wikimedia Commons. To wspaniałe doświadczenie i możliwość spotkania ciekawych osób – wolontariuszy środowiska Wikimedia i pracowników Muzeum Narodowego w Warszawie. Co więcej istnieje możliwość kontynuowania współpracy z Muzeum również po zakończeniu obecnego projektu. Zapraszamy do aplikowania!

Dodatkowe informacje

1 komentarz na temat “Oferta pracy dla Wikipedysty-rezydenta w Muzeum Narodowym w Warszawie”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum