Wikimedia Polska

17 sierpnia 2015

Komunikat w sprawie zablokowania edycji Wikipedii dla użytkowników sieci Orange

Wikipedia / Natalia Szafran-Kozakowska

15 sierpnia 2015 roku wikipedyści zablokowali możliwość edytowania wszystkich wersji językowych Wikipedii i innych projektów Wikimedia dla niezalogowanych użytkowników usługi Neostrada operatora Orange. Powodem były pochodzące z tej sieci notoryczne i długotrwałe wandalizmy, polegające na niszczeniu haseł encyklopedycznych, stosowaniu gróźb karalnych wobec innych użytkowników, propagowaniu postaw nazistowskich i gloryfikowaniu zbrodniarzy wojennych. Łącznie zablokowanych zostało 524 228 adresów IP usługi Neostrada. Blokada obejmuje okres jednego roku.

Nie była to dla nas łatwa decyzja – zależy nam, aby jak najwięcej osób miało możliwość swobodnego włączania się w tworzenie największej na świecie encyklopedii internetowej. Dlatego też  przed jej podjęciem próbowaliśmy rozwiązać sytuację we współpracy z operatorem, firmą Orange, ta jednak, mimo wielokrotnych zgłoszeń, nie podjęła działań, które ograniczyłyby działalność agresywnego użytkownika. Wikipedyści reagowali też na bieżąco, usuwając wpisy wandala, naprawiając zniszczone hasła i wycofując edycje zawierające groźby, wulgaryzmy, mowę nienawiści czy deklaracje poparcia dla ideologii nazistowskiej. Jednak konieczność nieustannej troski o to, by uchronić czytelników przed tego typu natarczywie wpisywanymi treściami pochłaniała wiele energii i czasu tworzących encyklopedię wolontariuszy, odrywając ich od pisania i rozbudowywania artykułów encyklopedycznych. Agresywne wandalizmy jednego trolla niszczyły pracę tysięcy wolontariuszy, którzy angażują się w tworzenie darmowego, powszechnie dostępnego źródła wiedzy. Naszym obowiązkiem jest wspieranie naszych edytorów i chronienie czytelników przed wulgarnymi i agresywnymi wpisami, nawet jeśli wymaga to od nas podjęcia zdecydowanych działań i podejmowania niełatwych wyborów.

Nie jest to pierwsza tego typu blokada – w 2012 roku zablokowaliśmy ponad 1,1 miliona adresów należących do sieci Orange i Play. Powodem była działalność tego samego wandala i brak działań ze strony operatorów. Jednak niedługo po jej nałożeniu Orange nawiązało współpracę z Wikipedią i działalność agresywnego trolla udało się ograniczyć. Głęboko wierzymy, że tak będzie i tym razem.

Tak jak pisaliśmy – zależy nam, aby wszyscy chcący działać zgodnie z zasadami Wikipedii mogli włączać się w jej edytowanie. Dlatego pomimo blokady edytowanie dla użytkowników Neostrady nie jest całkowicie uniemożliwione – mogą oni to robić, pod warunkiem założenia konta. Wystarczy nawiązać kontakt z dowolnym z administratorów, bądź przesłać maila z prośbą o utworzenie konta na adres info-ban-pl@wikimedia.org. W treści maila prosimy napisać pożądaną nazwę użytkownika; system prześle losowo wygenerowane hasło użytkownika, które potem można niezwłocznie zmienić w preferencjach.

Zobacz też:

 

 

 

2 komentarze na temat “Komunikat w sprawie zablokowania edycji Wikipedii dla użytkowników sieci Orange”

  1. Pingback: Wikipedia blokuje użytkowników Neostrady - mobiRANK.pl

  2. Pingback: Wikipedia i Wikimedia w mediach w sierpniu – wybór materiałów — Blog Stowarzyszenia Wikimedia Polska

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum