Wikimedia Polska

3 lipca 2015

Rozdanie nagrody ProWikimedia 2015

Stowarzyszenie / Natalia Szafran-Kozakowska

13 czerwca wolontariusze projektów Wikimedia spotkali się w Europejskim Centrum Solidarności, aby poznać laureatów konkursu ProWikimedia 2015.

O samej nagrodzie – przyznanej przez zewnętrznych jurorów dla najlepszych projektów realizowanych przy wsparciu naszego stowarzyszenia oraz dla wolontariusza roku – pisaliśmy już wcześniej. Teraz przyszła pora na podzielenie się z wami informacjami o nagrodzonych projektach i osobach.

Poznaliśmy ich podczas ceremonii, która odbyła się w bibliotece Europejskiego Centrum Solidarności. Miejsce nie było przypadkowe – ECS jest instytucją, której misją jest szerzenie wiedzy o historii, ale także działanie w imię takich wartości jak otwartość, demokracja, dialog, co sytuuje ją blisko misji szerzenia wolnej, dostępnej dla każdego wiedzy, realizowanej przez wolontariuszy projektów Wikimedia. Trudno też znaleźć bliższe sercu wikipedystów miejsce niż biblioteka – pomieszczenie pełne źródeł informacji, które mogą stać się bazą encyklopedycznych haseł.

Ceremonię prowadziła Natalia Szafran-Kozakowska, nagrody wręczali natomiast Małgorzata Wilk, Michał Buczyński i Wojciech Pędzich z zarządu Stowarzyszenia oraz wiceprzewodniczący jury ProWikimedia, Marcin Wilkowski. W kategorii efektywne pozyskiwanie treści dla projektu, który charakteryzował się najlepszym stosunkiem jakości i ilości pozyskanych zasobów do wydanych środków, nagrodę otrzymały Wikigranty. To program grantowy dla uczestników projektów Wikimedia, w ramach którego mogą oni otrzymać dofinansowanie działań mających na celu poszerzenie lub poprawienie zawartości projektów Wikimedia. Projekt kosztował dotychczas ok. 27 000 zł, jednak przyniósł imponujące rezultaty – od początku istnienia, w programie Wikigrantów przyjęto 136 wniosków. Dzięki nim m.in. poprawiono, zweryfikowano, uzupełniono lub napisano od nowa ok. 3000 artykułów w polskojęzycznej Wikipedii, załadowano ok. 8500 zdjęć na Wikimedia Commons, wzbogacono też zasoby innych projektów Wikimedia. Jurorzy docenili jednak nie tylko wielość pozyskanych treści, ale też formułę naszego programu grantowego – Wikigranty działają przy maksymalnie uproszczonych formalnościach, opierając się na zaufaniu wobec grantobiorców. Zdaniem jurorów ta niezwykle przyjazna formuła powinna być wzorem dla innych programów grantowych. Statuetkę ProWikimedia w imieniu Komisji Wikigrantów odebrał Tomasz Skibiński, jej przewodniczący i koordynator programu. Zaznaczył jednak, że ta nagroda powinna trafić do całej społeczności, ponieważ Wikigranty nie istniałyby bez grantobiorców czyli osób, które mają ciekawe projekty, chcą realizować coś dla Wikipedii.

Tomasz
Tomasz Ganicz odbierający nagrodę dla projektu Wiki Lubi E-podręczniki
(fot. Wojciech Łata CC-BY-SA 4.0)

Kolejna kategoria – ambasador wolnych treści – sprawiła jurorom ProWikimedia nieco kłopotu. Należało uhonorować projekt, który najlepiej realizował misję promowania otwartości i wiedzy o wolnych licencjach. Projektów doskonale realizujących te założenia było kilka, niełatwo było wyłonić spośród nich jeden najlepszy. Ambasador to ktoś, kto tłumaczy, przybliża i otwiera nowe perspektywy, czasem działając w przestrzeni, która nie jest specjalnie otwarta czy przyjazna – mówił podczas ceremonii Marcin Wilkowski, wyjaśniając dlaczego zdecydowano się ostatecznie nagrodzić konkurs Wiki Lubi E-podręczniki. Jego celem było zgromadzenie materiałów ilustracyjnych do e-podręczników tworzonych w ramach projektu Ośrodka Rozwoju Edukacji pn. „e-podręczniki do kształcenia ogólnego”. Jurorzy docenili ambasadorską rolę konkursu – a więc nawiązanie współpracy ze strukturami państwa i przełamanie negatywnego stereotypu dotyczącego funkcjonowania Wikipedii w edukacji.

Trzeci z nagrodzonych projektów był dla samych wikimedian sporym zaskoczeniem – nagrodę w kategorii Pionier pozyskiwania wolnych treści otrzymał nienowy już projekt LabPstryk 2011. W jego ramach zespół wikimedian-fotografów udał się do Instytutu Molekularnej Biologii Komórki i Genetyki Maxa Plancka w Dreźnie, gdzie sfotografowano znajdujący się tam sprzęt laboratoryjny. Pomysłodawcą był wikipedysta Masur, zatrudniony w Instytucie; to dzięki niemu wikimedianie mogli uzyskać dostęp do tej instytucji. W Stowarzyszeniu przywykliśmy cenić ten projekt za jego wartość merytoryczną – za kilkaset pozyskanych wysokiej jakości fotografii aparatury i wyposażenia. Jednak jurorzy ProWikimedia zaznaczyli, że jest on wartościowy z jeszcze jednego powodu – projekt ten pozwolił na udokumentowanie wnętrza instytucji, która nie jest dostępna dla osób postronnych. Zdaniem komisji ProWikimedia warto byłoby częściej podejmować takie działania, fotografując wnętrza instytucji naukowych, ale też np. teatrów, fabryk, zakładów itp.

Borys
Borys Kozielski, wolontariusz roku 2014 z prowadzącą ceremonię Natalią Szafran-Kozakowską
(fot. Rzuwig CC-BY-SA 3.0)

Najwięcej zainteresowania budził ostatni wybór – wybór wolontariusza roku. Nagrodę otrzymał Borys Kozielski. Dzięki jego pracy Wikimedia wzbogaciły się o cenne materiały dźwiękowe na wolnych licencjach – m.in. aktorskie interpretacje literatury i profesjonalne nagrania kolęd. Nagrywa relacje audio z konferencji i spotkań wikipedystów, tworzy Nowiny Wikiradia – cotygodniowe audycje o projektach Wikimedia. Podczas odbierania nagrody tłumaczył, że choć sam nie jest wikipedystą, to jednak pozostaje blisko projektów Wikimedia, bo uważa, że to ważna praca o ogromnym, historycznym znaczeniu. Praca, która w przyszłości będzie bardzo doceniana. Gdybym mógł żyć sto lat temu, to na pewno chciałbym być tam, gdzie powstaje radio. Gdybym jednak urodził się sto lat później, to marzyłbym o tym, żeby być tam, gdzie powstaje Wikipedia, być tu z wami i widzieć, jak to się dzieje – tłumaczył.

Decyzje jury spotkały się z dużym entuzjazmem zgromadzonych wikimedian. Wśród których, mamy nadzieję, znajdowali się laureaci i laureatki przyszłorocznej edycji nagrody.

Więcej informacji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum