Wikimedia Polska

1 czerwca 2015

Zakończył się konkurs Wiki Lubi Przyrodę

Wiki lubi przyrodę / Natalia Szafran-Kozakowska

WLE_Poland_logo.svg

Zakończyła się pierwsza polska edycja międzynarodowego konkursu Wiki Loves Earth. Polscy uczestnicy przesłali niemal 4000 fotografii przedstawiających dziedzictwo przyrodnicze naszego kraju.

Przez cały maj fotografowie i miłośnicy polskiej natury przesyłali swoje zdjęcia na konkurs Wiki Lubi Przyrodę. Zgłoszono w sumie 3960 zdjęć, przedstawiających różnorodność krajobrazu naszego kraju – od ujęć przedstawiających nadbałtyckie plaże, poprzez jeziora, lasy i parki, aż po interesujące fotografie polskich gór. Nie zabrakło także licznych zdjęć pomników przyrody.

Wszystkie zgłoszone zdjęcia zostały włączone do Wikimedia Commons, zaplecza multiedialnego dla wszystkich wersji językowych Wikipedii. Już teraz 2% konkursowych fotografii wykorzystywanych jest w hasłach największej na świecie encyklopedii internetowej i w powiązanych z nią projektach.

W konkursie wzięło udział 371 uczestników. Większość z nich przesyłało od kilku do kiludziesięciu zdjęć, jednak najaktywniejszy uczestnik konkursu zgłosił ponad 260 prac. Aż 76% z uczestników Wiki Lubi Przyrodę po raz pierwszy podarowało swoje zdjęcia Wikimedia Commons właśnie przy okazji konkursu. Mamy nadzieję, że również po jego zakończeniu będą wzbogacać bazę fotograficzną Wikipedii.

Wraz z zakończeniem przesyłania plików prace rozpoczyna Komisja Konkursowa w składzie: Jarosław Ciuruś  (laureat konkursu fotograficznego Wiki Lubi Zabytki), Cezary Korkosz (fotograf przyrody), Adam Kliczek (fotograf i wikipedysta), Justyna Suchecka (dziennikarka), Antoni Kreis (artysta fotografik), Marcin Konsek (fotograf amator, aktywny w Wikimedia Commons), Jarosław Sadowski (przedstawiciel Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska). Jurorzy wybiorą trzy najlepsze spośród wszystkich nadesłanych fotografii oraz po trzy najlepsze zdjęcia w kategoriach specjalnych: szeroki plan obszaru chronionego, charakterystyczne obiekty wodne, charakterystyczne obiekty skalne, zarejestrowane pomniki przyrody. Zwycięzcy otrzymają atrakcyjne nagrody pieniężne. Łączna pula nagród wynosi 14 000 złotych. Decyzję jury poznamy 21 czerwca.

Konkurs jest częścią międzynarodowej inicjatywy pod nazwą Wiki Loves Earth. Po raz pierwszy konkurs o tematyce przyrodniczej odbył się w maju 2012 r. na Ukrainie. W 2014 r. odbyło się już 15 konkursów Wiki Loves Earth na czterech kontynentach: w Europie, Azji, Afryce oraz Ameryce. Wiki Lubi Przyrodę 2015 jest pierwszą polską edycją konkursu. Jej honorowym patronem jest Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum