Wikimedia Polska

15 stycznia 2015

Wikipedia uhonorowana prestiżową Nagrodą Erazma

Wikipedia / Natalia Szafran-Kozakowska

15 stycznia, w dniu 14 urodzin Wikipedii, holenderska fundacja Praemium Erasmianum ogłosiła, że to właśnie ta wolna encyklopedia internetowa została w 2015 roku wyróżniona prestiżową Nagrodą Erazma, przyznawaną za szczególnie znaczący wkład w rozwój europejskiej kultury, społeczeństwa lub nauk społecznych. Fundacja uzasadniając swój wybór, wskazała, że misja Wikipedii, polegająca na udostępnianiu wolnej wiedzy, jest szczególnie istotna w tych obszarach świata, w których wciąż jeszcze istnieje problem z neutralnością i otwartym dostępem do informacji. Podkreśliła również, że jej uważne i krytyczne nastawienie do źródeł oraz działanie na rzecz poszerzania wiedzy odzwierciedlają ideały Erazma z Rotterdamu, patrona nagrody.

Jimmy Wales, założyciel Wikipedii, przyznał, że jest poruszony tym wyróżnieniemszczególnie, iż po raz pierwszy spotkało ono tak dużą społeczność – miliony wolontariuszy z całego świata, tworzących Wikipedię. Dyrektor wykonawcza Wikimedia Foundation, Lila Tretikov podkreśliła, że idee, które zostały docenione przez fundację Praemium Erasmianum będą w dalszym ciągu przyświecały społeczności wikipedystów.

Nagroda Erazma przyznawana jest od 1958 roku, w gronie poprzednich laureatów znaleźli się m.in. Marc Chagall, Amnesty International, Mary Robinson czy Daniel Denett. Laureaci otrzymują kwotę 150 000 euro; Wikimedia Foundation przekaże ją na dalszy rozwój Wikipedii, m.in. poprzez program grantowy dla wikipedystów.

Dodatkowe informacje:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum