Wikimedia Polska

3 grudnia 2014

12. Warszawskie Otwarte Wikispotkanie

Społeczność /Wiki Lubi Zabytki /Wikisłownik / Natalia Szafran-Kozakowska

Uczestnicy
Uczestnicy spotkania podczas wykładu koordynatorki GLAM
(fot. Halibutt, licencja CC0-1.0)

29 listopada w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Łazienkowskiej 7 odbyła się kolejna, dwunasta już, edycja Warszawskich Otwartych Wikispotkań. Tym razem WOW, jak w skrócie nazywana jest ta impreza, połączone było z dwoma dodatkowymi wydarzeniami – galą przyznania nagród w konkursie Wiki Lubi Zabytki oraz z celebracją półmilionowego hasła na polskim Wikisłowniku. Uczestnicy mogli ponadto podziwiać wystawę fotografii nagrodzonych w tej i poprzednich edycjach Wiki Lubi Zabytki, która to wystawa trwa w MDK od 18 listopada do 31 grudnia.

W spotkaniu wzięło udział ponad 25 osób. Nie zabrakło wśród nich takich, które dotychczas z Wikipedią stykali się jedynie jako czytelnicy, a WOW wykorzystali jako okazję, żeby porozmawiać z jej twrócami i dowiedzieć się jak powstaje największa na świecie encyklopedia, skąd czerpie fundusze na funkcjonowanie i w jaki sposób dba o swoją jakość. Wolontariusze chętnie odpowiadali na pytania dzieląc się swoją wiedzą i opowiadając o interesujących projektach i działaniach związanych z Wikipedią.

 

Adam
Adam Kliczek wręcza nagrodę dla Jarosława Ciurusia.
(fot. Halibutt, licencja CC0-1.0)

W sali teatralnej MDK odbyła się gala rozdania nagród w konkursie Wiki Lubi Zabytki. Galę prowadził Adam Kliczek, wikipedysta, fotograf, członek jury konkursu. Wręczył on zwycięzcom dyplomy i pamiątkowe gadżety związane z Wikimediami oraz zaprezentował slajdy z nagrodzonymi fotografiami. W gali wziął także udział Tomasz Ganicz, prezes Stowarzyszenia Wikimedia Polska, który przybliżył uczestnikom ideę i historię konkursu.

WOW uświetnił także tort, przygotowany z okazji półmilionowego hasła na Wikisłowniku. Apetyczne ciasto w kształcie okolicznościowego logotypu zostało uroczyście pokrojone przez przedstawicielkę społeczności projektu.

W części merytorycznej spotkania odbyły się wykłady – prezentacja edytora listy zabytków oraz podsumowanie postępów w nawiązywaniu współpracy z instytucjami kultury, dokonane przez koordynatorkę projektu GLAM, Martę Moraczewską.

Warszawskie Otwarte Wikispotkania wyrosły z cyklicznych warszawskich Wikimaratonów, podczas których edytorzy wspólnie pracowali nad ulepszaniem projektu i edukowali osoby zainteresowane włączeniem się w tworzenie Wikipedii. Formuła WOW zakłada również wspólną pracę, ale też wykłady i dyskusje na tematy związane z projektami Wikimedia.

Więcej informacji:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum