Wikimedia Polska

17 listopada 2014

Nagrody książkowe za pisanie haseł tematycznych w Wikipedii

Projekty Stowarzyszenia /Wikipedia / Natalia Szafran-Kozakowska

Logo
Logo Tygodni Tematycznych
(Autor: Frater5, The People from Tango! Project, Przykuta, licencja CC-BY-SA-3.0)

Ruszył cykliczny konkurs dla autorów haseł Wikipedii, w którym do wygrania są nagrody książkowe. 

Konkurs związany jest z projektem Tygodnie Tematyczne, w ramach którego wikipedyści starają się w ciągu siedmiu dni stworzyć lub poprawić jak najwięcej haseł dotyczących danego zagadnienia. Nagrody przyznawane będą w dwóch kategoriach w każdym tygodniu tematycznym: dla osoby, która  doda i poprawi najwięcej haseł z danej tematyki oraz dla osoby, która stworzy najwięcej artykułów, które następnie zostaną wybrane do ekspozycji na stronie głównej Wikipedii w rubryce Czy wiesz… Zwycięzcy otrzymają wybrane przez siebie publikacje książkowe. Aby wziąć udział w konkursie należy zapoznać się z jego regulaminem, dopisać się do listy uczestników oraz wskazać książkę, jaką chciałoby się otrzymać w nagrodę, a następnie wpisać się na listę uczestników danego Tygodnia Tematycznego i wpisać tam również swoje hasła. Jeszcze do jutra trwa tydzień związany z miastami, niebawem rozpocznie się natomiast tydzień artykułu hiszpańskiego. Listę kolejnych tygodni tematycznych i ich terminów można znaleźć na stronie projektu.

Choć nagrody książkowe dla uczestników Tygodni Tematycznych przyznawane są dopiero teraz (wcześniej najaktywniejsi autorzy haseł otrzymywali symboliczne odznaczenia, tzw. gwiazdki, na swoich stronach w Wikipedii), to jednak sam projekt działa już od 2011 roku. Powstał, aby koordynować i inicjować różnorodne akcje, polegające na wspólnym pisaniu haseł z danej dziedziny. Uczestnicy projektu wspólnie wybierają termin i temat przewodni danego Tygodnia. Tygodnie mogą być poświęcone np. obszarom geograficznym, dziedzinom wiedzy czy kultury, dyscyplinom sportowym, epokom itp.  a ich terminy mogą, lecz nie muszą, wiązać się z rocznicą jakiegoś wydarzenia historycznego, z tym, co aktualnie dzieje się na świecie lub z przypadającym w tym czasie świętem. Pomysły na tematy ​Tygodni biorą się z potrzeb, jakie  pojawiają się  podczas naszej pracy nad Wikipedią. Jedni proponują jakiś temat, bo ich interesuje, a inni zgłaszają tematy związane z krajami, których jeszcze nie przerabialiśmy. Ja zaś, gdy zgłaszam propozycję, biorę zazwyczaj pod uwagę całą dyscyplinę – czy to naukę, czy biologię, czy język – mówi wikipedystka Marycha80, jedna z najaktywniejszych uczestniczek projektu. Podczas trwania danego tygodnia uczestnicy nie tylko piszą i poprawiają hasła, ale też zajmują się szablonami i kategoriami powiązanymi z tematem akcji. Dodatkowo najciekawsze i najlepiej opracowane hasła prezentowane są na stronie głównej Wikipedii w tematycznym wydaniu rubryki Czy wiesz…

Projekt cieszy się rosnącą popularnością – o ile w pierwszych dwóch latach jego istnienia organizowano kilkanaście Tygodni Tematycznych rocznie, o tyle w tym roku odbędzie się ich w sumie ok. 40.  Liczba uczestników danego Tygodnia jest różna, może wynosić od 10 do nawet 50 wikipedystów. W ramach każdej akcji powstaje nawet kilaset nowych haseł związanych z tematem przewodnim. Np. w 2014 roku największe efekty przyniósł (póki co) Tydzień Azji Południowo-Wschodniej, zorganizowany na początku stycznia w związku z rocznicą uzyskania niepodległości przez Birmę; 25 uczestników utworzyło wtedy ponad 600 haseł (średnio 24 hasła na użytkownika).  Tygodnie Tematyczne jako wikiprojekt daje najwięcej nowych artykułów, jest drugi pod względem aktywności wikipedystów (zaraz za wikiprojektem Czy wiesz) i przez swoją specyfikę jednoczy różne osoby z różnymi zainteresowaniami w tym samym celu. Jesteśmy świetną grupą, złożoną z osób, którym zależy i które się starają – mówi Marycha80 i dodaje – Ja jestem najbardziej dumna z Tygodnia Nauki, gdyż był to mój pierwszy zaproponowany Tydzień i to on rozpoczął dobrą passę Tygodni Tematycznych. W tym też tygodniu po raz pierwszy przyznawałam gwiazdki. Zaraz po nim był Tydzień Artykułu Francuskiego II, w którym to pobiliśmy rekord – 729 napisanych nowych artykułów. 

Konkurs związany z Tygodniami Tematycznymi ma zachęcić nowych użytkowników do włączenia się w inicjatywę, dodatkowo zmotywować tych, którzy już są regularnymi jej uczestnikami oraz, przede wszystkim, zwiększyć liczbę nowych, dobrze opracowanych haseł z danej dziedziny. Nagrody przyznawane zwycięzcom również są nieprzypadkowe – mają być to publikacje, które mogą być użyte jako źródła informacji, wzbogacających zasoby Wikipedii.

Dodatkowe informacje

 

 

 

 

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum