Wikimedia Polska

15 listopada 2014

Zdjęcia wikipedystów w Muzeum Kolejowym w Warszawie

Wikiekspedycja / Natalia Szafran-Kozakowska

Plakat
Plakat wystawy w Muzeum Kolejnictwa

Muzeum Kolejnictwa w Warszawie zaprezentuje zdjęcia wykonane podczas Wikiekspedycji kolejowej 2014. Zdjęcia towarzyszyć będą wystawie poświęconej mapom kolejowym. 

Od 20 listopada 2014 do 31 stycznia 2015 roku w Muzeum Kolejnictwa w Warszawie będzie można oglądać wystawę Mapy kolejowe, prezentującą 30 najciekawszych map ze zbiorów muzeum (w tym pochodzącą z 1863 r. kolejową mapę Polski, która zostanie pokazana publicznie po raz pierwszy). Wystawie tej towarzyszyć będzie prezentacja wybranych fotografii tegorocznej Wikiekspedycji kolejowej, wykonanych przez Michała Klincewicza (Wikipedysta „Travelarz”) i Dawida Licheniaka (Wikipedysta „Lichen99”).

Wikiekspedycja kolejowa to zorganizowana wspólnie przez Stowarzyszenie Wikimedia Polska i Fundację Grupy PKP wyprawa mająca na celu udokumentowanie polskich kolei: dworców, stacji, nastawni, lokomotywowni, taboru, przedsiębiorstw, osobliwości kolejowych itp. W 2014 odbyła się już druga edycja tego projektu, tym razem udział w niej wzięło 7 wikimedian, którzy przez 20 dni podróżowali po Polsce, zbierając dokumentację fotograficzną i faktograficzną. Uzyskali oni w ten sposób tysiące zdjęć, które następnie zostały załadowane do Wikimedia Commons, repozytorium wolnych mediów, z których korzysta Wikipedia i jej projekty siostrzane.

Logo
Logo Wikiekspedycji kolejowej
(autor: CLI, licencja: CC-BY-SA-3.0)

Właśnie spośród tych zdjęć wybrano te, które zostaną zaprezentowane w warszawskim Muzeum Kolejowym. Wyboru zdjęć dokonali eksperci: Tomasz Sikora – fotograf, autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych na całym świecie oraz wielu wydawnictw autorskich, Łukasz Prokop – współzałożyciel stowarzyszenia Stacja Muranów, miłośnik Warszawy, animator, twórca wystaw plenerowych i gier miejskich oraz Iwona Kuczaik z Departamentu Marketingu PKP S.A.

Kolej od zawsze była niezwykle fotogeniczna. Pokazuje to wystawa „Wikiekspedycja kolejowa 2014”. Autorzy najlepszych fotografii zabierają nas w podróż po najdalszych zakątkach Polski. Na wystawie zobaczyć można zarówno poniemieckie dworce, odrestaurowane niedawno w dużą pieczołowitością, jak i zupełnie nowe obiekty wybudowane już w XXI wieku. Ta różnorodność to ogromny atut polskiej kolei. – stwierdza Łukasz Prokop. Wernisaż wystawy zaplanowano na 20 listopada br. o godz. 18.00. Ekspozycje w Muzeum Kolejnictwa (Warszawa, ul. Towarowa 1) będzie można zwiedzać do 31 stycznia 2015 r.

 

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum