Wikimedia Polska

4 listopada 2014

Warsztaty encyklopedyczne dla osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu

Stowarzyszenie / Natalia Szafran-Kozakowska

Juliusz
Juliusz Zieliński wraz z uczestnikami warsztatów (fot. Nova, licencja CC-BY-SA-3.0)

Stowarzyszenie Wikimedia Polska zorganizowało pierwsze w Polsce warsztaty edytowania Wikipedii skierowane dla osób ze zdiagnozowanym autyzmem lub zespołem Aspergera.

29 października 2014 w Opolu odbyły się pierwsze w Polsce warsztaty edytowania Wikipedii dla dzieci i młodzieży z autyzmem lub zespołem Aspergera. Warsztaty zostały zorganizowane przez Stowarzyszenie Wikimedia Polska i Fundację Prodeste jako część programu Medi@lnie z autyzmem dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt ma za zadanie przybliżyć osobom ze spektrum autyzmu i zespołem Aspergera zasady działania prasy, radia, telewizji i internetu.

Jak tłumaczy Urszula Ratajczak z Fundacji Prodeste ideą warsztatów było wykorzystanie Wikipedii jako narzędzia terapeutycznego – Zależy nam by osoby z autyzmem miały szansę aktywnie uczestniczyć w życiu kultury, poznały niejako od kuchni sposoby tworzenia informacji, także tej encyklopedycznej w internecie. Osoby uczestniczące w warsztatach są osobami wysoko funkcjonującymi intelektualnie. Jednak przez problem słabszego funkcjonowania społecznego często nie mają szansy na uczestnictwo w takiej formie zajęć z rówieśnikami – wyjaśnia.

Warsztaty_2014_Wiki_Opole_(1)
Agnieszka Kwiecień i jeden z uczestników (fot. Julo, licencja CC-BY-SA-3.0)

Warsztaty prowadzili Agnieszka Kwiecień i Juliusz Zieliński ze Stowarzyszenia Wikimedia Polska. Wzięło w nich udział 13 osób w wieku od 10 do 18 lat, część z nich przyjechała na nie specjalnie spoza Opola. Uczestnikom towarzyszyli opiekunowie. Warsztaty prowadzone były według wcześniej ustalonego planu, wywieszonego w widocznym, dostępnym dla uczestników miejscu. Szkolenie składało się z części teoretycznej, w czasie której uczestników wprowadzono w zasady i sposób funkcjonowania Wikipedii, a także odpowiadano na ich pytania, oraz z części praktycznej. Podczas tej drugiej część początkujących edytorów zajęła się wprowadzaninem drobnych poprawek do artykułów na tematy dla nich interesujące, część natomiast pracowała w brudnopisach nad hasłami biograficznymi na podstawie Polskiego Słownika Biograficznego. W efekcie wzbogacili zasoby Wikipedii o artykuły na temat Augusta Bálasitsa, Mikołaja Baranowskiego oraz Krzysztofa Abrahamowicza.

Czy warsztaty należy uznać za udane? Juliusz Zieliński, uważa, że tak: Trudno na razie ocenić, czy ktoś z uczestników warsztatów kiedykolwiek jeszcze wykona jakąś edycję. Pod tym względem pozostaję zresztą sceptycznym realistą, ale bardzo by mnie to ucieszyło. Niemniej jednak można mieć uzasadnioną nadzieję, że zajęcia te dały tym dzieciom jakiś pozytywny impuls społeczny (pogląd ten też potwierdzają terapeutki z Fundacji i to jest chyba opinia najważniejsza). I to moim zdaniem wystarczy, żeby uznać, że było warto – wyjaśnia.

Dodatkowe informacje: 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum