Wikimedia Polska

16 października 2014

Zakończyła się ostatnia edycja konkursu Wiki Lubi E-podręczniki

Stowarzyszenie /Wikimedia Commons / Natalia Szafran-Kozakowska

logo-niebieskie

Zakończyła się ostatnia, czwarta edycja konkursu Wiki Lubi E-podręczniki, w ramach którego uczestnicy udostępniali materiały ilustracyjne do cyfrowych podręczników.  W ramach lipcowo-sierpniowej edycji nadesłano w sumie ok. 1700 plików. Zwycięzcą został użytkownik Szlomo Lejb, który zgłosił 650 ilustracji, kolejne miejsca zajęli Mielon (475 plików) i Witia (220 plików).  Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

W sumie w ramach wszystkich edycji konkursu pozyskano ponad 2300 plików.  Materiały te zostaną wykorzystane do zilustrowania  elektronicznych podręczników dla szkół podstawowych i średnich, tworzonych w ramach projektu „E-podręczniki do kształcenia ogólnego”, koordynowanego przez Ośrodek Rozwoju Edukacji i współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.  Konkurs trwał od 7 kwietnia do 31 sierpnia 2014 roku i podzielony był na cztery edycje. W ramach każdej z nich uczestnicy wyszukiwali i modyfikowali cudze lub wykonywali własne grafiki, według list tematycznych, stworzonych przez zespoły eksperckie piszące podręczniki. W każdej edycji konkursu nagradzano trzy osoby, które zgłosiły najwięcej ilustracji. Pula nagród wynosiła łącznie ponad 17 000 złotych.

Dzięki uczestnikom konkursu Wiki lubi e-podręczniki autorzy zyskali kilkaset wartościowych fotografii i rysunków, dopasowanych do treści podręczników. Jednocześnie wszystkie te materiały, podobnie jak same podręczniki, udostępnione są na wolnych licencjach, dzięki czemu będą mogły być dalej bezpłatnie wykorzystywane i modyfikowane, pod warunkiem podania autora i informacji o licencji. Zostały też włączone do Wikimedia Commons – repozytorium multimediów, z którego czerpane są m.in. zdjęcia wzbogacające hasła Wikipedii, największej na świecie encyklopedii internetowej. Tym samym uzyskane materiały ilustracyjne będą mogły służyć w kolejnych projektach i publikacjach edukacyjnych, poszerzając polskie otwarte zasoby edukacyjne.

Myślę, że Ośrodek Rozwoju Edukacji, nasz konkursowy partner merytoryczny jest zadowolony ze współpracy zarówno ze Stowarzyszeniem Wikimedia Polska, jak i wikipedystami. Uczestnicy przesłali łącznie kilkaset zdjęć oraz grafik, z czego spora część ma szansę pojawić się w publikacjach naukowych. Co mnie, jako koordynatora, szczególnie cieszy, to udział w konkursie osób nowych, nie edytujących wcześniej Wikipedii. Mam nadzieję, że część z nich kontynuować będzie tworzenie największej encyklopedii świata. – mówi Paweł Marynowski, koordynator konkursu ze strony Stowarzyszenia Wikimedia Polska.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum