Wikimedia Polska

15 października 2014

Pierwszy na świecie pomnik Wikipedii

Społeczność /Wikipedia / Natalia Szafran-Kozakowska

Projekt
Projekt pomnika (Posąg: Mihran Hakobyan – Fotografia: Adam Czernenko)

22 października 2014 przy placu Frankfurckim w Słubicach odsłonięty zostanie pierwszy na świecie pomnik Wikipedii. Inicjatorem jego powstania jest dr Krzysztof Wojciechowski, dyrektor administracyjny Collegium Polonicum w Słubicach, natomiast wsparcie ze strony miasta zapewnił Tomasz Ciszewicz, burmistrz Słubic. Autorem pomnika jest ormiański artysta, Mihran Hakobyan.

Pomnik będzie mierzył ok. 170 cm i wykonany będzie z laminatu o wyglądzie mosiądzu. Przedstawiać ma dwóch mężczyzn i dwie kobiety, dźwigających kulę wykonaną z puzzli – symbol Wikipedii. Dzieło kosztowało ok. 60 tysięcy złotych, a ufundowało je miasto Słubice.

Umiejscowienie pomnika nie jest przypadkowe – Słubice są miastem akademickim, w którym, ze względu na bliskość granicy z Niemcami i istnienie Collegium Polonicum, spotykają się różne języki i kultury, co zbliża je do Wikipedii, encyklopedii tworzonej przez wolontariuszy z całego świata.

Ceremonia otwarcia odbędzie się 22 października o godzinie 18.30. Wcześniej zorganizowana zostanie debata poświęcona przyszłości Wikipedii, moderowana przez profesora Dariusza Jemielniaka, badacza wolnej encyklopedii; uczestniczyć w niej będą także Sebastian Wallroth z Wikimedia Deutschland oraz Natalia Szafran-Kozakowska ze Stowarzyszenia Wikimedia Polska.

Informacje o powstaniu pomnika obiegły media na całym świecie – o inicjatywie Słubic informowano w mediach niemieckich, amerykańskich, hiszpańskich i in. (szeroki przegląd publikacji o pomniku można znaleźć na stronie Wikipedia w Mediach).

Niezwykle poruszona jest także międzynarodowa społeczność wikipedystów – hasło o pomniku pojawiło się już w 10 wersjach językowych tej encyklopedii. Ponadto Stowarzyszenie Wikimedia Polska przygotowuje księgę pamiątkową z podziękowaniami ze strony wikipedystów z całego świata, którą to księgę wręczy organizatorom podczas ceremonii odsłonięcia pomnika Natalia Szafran-Kozakowska  z biura prasowego Stowarzyszenia.

Skąd tak żywa reakcja wikipedystów i mediów? Wikipedia to  próba spisania i udostępnienia wszystkim sumy ludzkiej wiedzy – bez komentarzy, bez opłat i bez ideologicznej podbudowy. Twórcy Wikipedii postawili przed sobą nieprawdopodobne zadanie – i każdego dnia je realizują.
Francuscy encyklopedyści przez 14 lat stworzyli niecałe 72 tysiące haseł, a do dziś wdzięczny świat stawia pomniki Diderotowi, Wolterowi czy Condillacowi. W czternaście lat polscy wikipedyści napisali grubo ponad milion haseł, a we wszystkich wersjach językowych Wikipedii zebrało się ich 32 miliony. Nikt z tysięcy redaktorów Wikipedii nie pracuje dla zaszczytów, pomników czy pieniędzy. Tym milsze jest to, że ich wysiłek bywa doceniany – komentuje Krzysztof Machocki, rzecznik prasowy Stowarzyszenia Wikimedia Polska

 

 

 

 

 

1 komentarz na temat “Pierwszy na świecie pomnik Wikipedii”

  1. Pingback: Relacja z odsłonięcia pomnika Wikipedii w Słubicach — Blog Stowarzyszenia Wikimedia Polska

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum