Wikimedia Polska

7 października 2014

Tytuł profesorski dla Dariusza Jemielniaka, badacza Wikipedii i wikipedysty

Społeczność / Natalia Szafran-Kozakowska

width=194
Dariusz Jemielniak podczas Wikimanii 2014 w Londynie (fot. Ziko, CC-BY-SA-3.0-2.5-2.0-1.0)

Z radością informujemy, że członek naszego Stowarzyszenia, Dariusz Jemielniak otrzymał nominację profesorską od Prezydenta Bronisława Komorowskiego. Dariusz jest teoretykiem zarządzania, pracownikiem Akademii Leona Koźmińskiego, autorem licznych publikacji naukowych.

Z projektami Wikimedia związany jest od 2006 roku. Jest aktywnym wikipedystą i administratorem polskojęzycznej Wikipedii. W latach 2011-2012 działał w międzynarodowej Komisji Rzeczników, badającej kwestie związane z naruszeniami polityki prywatności w projektach Wikimedia, a w 2012 roku został wybrany jako jedna z siedmiu osób na świecie do Komitetu Finansowego (Funds Dissemination Committee) Fundacji Wikimedia, zajmującego się rekomendacjami dla wniosków o dotacje. Brał udział w licznych konferencjach, krajowych i międzynarodowych, związanych tematycznie z projektami Wikimedia.

Ze środowiskiem wikipedystów łączy się także poprzez swoje zainteresowania naukowe – jest wnikliwym badaczem Wikipedii, autorem pierwszej na świecie etnografii społeczności wikipedystów, opublikowanej po polsku pt. Życie wirtualnych dzikich (Wydawnictwo Poltex, 2013) oraz po angielsku pt. Common Knowledge: An Ethnography of Wikipedia (Stanford University Press, 2014). W publikacji tej opisuje środowisko wikipedystów od wewnątrz, badając m.in. kwestie hierarchii, przywództwa, wzajemnego zaufania oraz konflikty zachodzące w międzynarodowym środowisku wolontariuszy-encyklopedystów. Książka spotkała się z dużym zainteresowaniem mediów oraz, oczywiście, wikipedystów.

Przykład Dariusza pokazuje, że, wbrew utartym opiniom, nie istnieje rozdźwięk pomiędzy środowiskiem akademickim a środowiskiem wikipedystów. Naukowcy mogą być (i, jak widać, bywają) cenionymi członkami społeczności i czerpać satysfakcję ze współtworzenia największej na świecie encyklopedii.

Gratulujemy Darkowi i życzymy mu dalszych sukcesów!

(Pełna biografia naukowa Dariusza oraz wykaz jego publikacji znajduje się w poświęconym mu haśle na Wikipedii. Zachęcamy do lektury!)

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum