Wikimedia Polska

5 października 2014

Hasło z Wikipedii opublikowane jako artykuł w profesjonalnej prasie medycznej

Wikipedia / Natalia Szafran-Kozakowska

W czasopiśmie “Open Medicine” ukazał się artykuł o chorobie Denga, stanowiący przedruk hasła na ten temat umieszczonego na anglojęzycznej Wikipedii. Hasło przeszło taki sam proces redakcyjny, jak normalne artykuły naukowe w pismach medycznych. Tym samym anglojęzyczne hasło Denga jest pierwszym hasłem na Wikipedii, które zostało poddane formalnej recenzji naukowej i redakcji. Informację o recenzji zamieszczono na stronie dyskusji artykułu.

Jednym z największych problemów dla czasopisma była kwestia autorstwa – zmian w haśle dokonały 1373 osoby, nie sposób więc było wymienić ich wszystkich. “Open Medicine” zdecydowało się podać jako autorów czterech użytkowniów, którzy dokonali największych zmian – Jamesa M Heilmana, Jacoba De Wolff, Grahama M Beards, Briana J Basdena.
Publikacja artykułu z Wikipedii w prasie naukowej świadczy nie tylko o coraz wyższej jakości haseł, ale też o coraz bardziej pozytywnym nastawieniu świata naukowego do największej encyklopedii świata. Szybki przyrost publikacji w zakresie medycyny sprawia, że przeciętny lekarz nie ma możliwości zapoznawać się na bieżąco z nimi wszystkimi. Tym samym Wikipedia, łatwo dostępna, szybko aktualizowana i tworzona przez liczne osoby, może być cennym narzędziem do wstępnego przeglądania obecnego stanu badań.

 

Więcej informacji:

1 komentarz na temat “Hasło z Wikipedii opublikowane jako artykuł w profesjonalnej prasie medycznej”

  1. Pingback: Wikipedia jako wiarygodne źródło o wirusie Ebola — Blog Stowarzyszenia Wikimedia Polska

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum