Wikimedia Polska

22 lutego 2013

Znamy już najlepsze zdjęcie Wikipedii z 2012 roku!

Wikimedia Commons /Wikipedia / Leinad

W siódmym konkursie Picture of the Year społeczność Wikipedii oraz siostrzanych projektów Wikimedia wybrała najlepsze zdjęcie 2012 roku. Zwyciężyło zdjęcie przedstawiające parę żołn zwyczajnych siedzących na gałęzi, którego autorem jest Pierre Dalous.

Para żołn zwyczajnych na gałęzi – najlepsze zdjęcie Wikipedii w 2012 roku (autor: Pierre Dalous, licencja: CC BY-SA 3.0)

Zwycięska fotografia została wykonana we Francji, w departamencie Ariège. Zdjęcie zrealizowano w ramach Projektu Phoebus, który jest wspólną inicjatywą stowarzyszenia Wikimedia France i Muzeum Natury w Tuluzie – muzeum udostępniło swoje zbiory fotografom, a stowarzyszenie zachęcało wikipedystów do fotografowania jego zbiorów. Dzięki tej współpracy pozyskano ponad 1800 zdjęć, które wykorzystano do ilustracji haseł w Wikipedii, a co za tym idzie każda osoba na świecie zyskała bezpłatny i nieograniczony dostęp do tych zdjęć.

Do wstępnego etapu konkursu Picture of the Year 2012 zostało zakwalifikowanych 988 fotografii, a w finałowym głosowaniu można było wybierać spośród 44 fotografii. W sumie zagłosowało 3990 członków społeczności Wikimedia z całego świata. W ogłoszonych wynikach wyróżniono w sumie 12 fotografii, w tym jedno z Polski.

Logo Picture of the Year

Konkurs Picture of the Year (POTY) jest organizowany co roku w Wikimedia Commons, czyli centralnym repozytorium ilustracji, zdjęć i plików multimedialnych dla wszystkich wersji językowych Wikipedii i projektów Fundacji Wikimedia. Polega na wyłonieniu drogą głosowania Grafiki Roku wśród fotografii ilustrujących m.in. największą internetową encyklopedię. Spośród wszystkich 16 milionów plików zgromadzonych w repozytorium Wikimedia Commons, społeczność Wikimedia wybiera co roku kilkaset ilustracji, którym nadaje odznaczenie „Featured picture”. Po takiej wstępnej selekcji raz do roku odbywa się dwuetapowy konkurs POTY, w którym twórcy Wikipedii i innych projektów Wikimedia wybierają najlepszą grafikę.

Wyróżnione materiały są objęte tzw. wolnymi (otwartymi) licencjami: Creative Commons (Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach) i GNU Free Documentation. Pozwalają one na swobodne wykorzystanie, kopiowanie, przekształcanie i eksponowanie, także komercyjne, pod warunkiem podania autora i zachowania licencji. Dzięki temu zdjęcia te wpisują się w nurt wolnej kultury, dostępnej bezpłatnie dla każdego.

Wystawa POTY w poznańskim Starym Browarze (autor: MOs810, licencja: CC BY-SA 3.0)

Zwycięskie fotografie ze wszystkich edycji konkursu Picture of the Year, można oglądać na wystawach organizowanych w różnych miastach Polski dzięki wsparciu Stowarzyszenia Wikimedia Polska. Terminarz wystaw oraz instrukcja jak ściągnąć wystawę do swojego miasta, można przeczytać na stronie opisu wystawy.

A już jutro na naszych blogu opublikujemy zdjęcia, które uplasowały się na kolejnych miejscach konkursu Picture of the Year 2012.

1 komentarz na temat “Znamy już najlepsze zdjęcie Wikipedii z 2012 roku!”

  1. Pingback: Najlepsze zdjęcia Wikipedii w 2012 roku – poznaj zwycięzców konkursu Picture of the Year 2012 — Blog Stowarzyszenia Wikimedia Polska

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum