Wikimedia Polska

15 lutego 2013

Uruchomiono Wikipodróże, nowy siostrzany projekt Wikipedii

Wikipodróże / Leinad

Po 8 latach polskojęzyczna Wikipedia doczekała się nowego siostrzanego projektu, jest nim serwis turystyczny o nazwie Wikipodróże. Jego celem jest tworzenie przewodnika, będącego dostępnym na wolnej licencji kompendium turystycznym. A co najważniejsze, projekt jest darmowy, pozbawiony reklam i tworzony, podobnie jak Wikipedia, wyłącznie przez społeczność wolontariuszy.

Logo Wikipodróży, polskiej wersji Wikivoyage (autorzy: F l a n k e r, Yiyi, Saper; prawa do znaku należą do Wikimedia Foundation, Inc.)

Jak już informowaliśmy w listopadzie 2012, projekty Wikimedia wzbogaciły się o nowy projekt o nazwie Wikivoyage. Od tego czasu trwały przygotowania do pełnego uruchomienia serwisu, wyeliminowano problemy techniczne oraz wybrano nowe logo. Ostatecznie 15 stycznia Fundacja Wikimedia ogłosiła oficjalne uruchomienie projektu Wikivoyage w 8 wersjach językowych.

W międzyczasie trwały również starania o utworzenie polskojęzycznej wersji językowej Wikivoyage, której początkowy przyspieszony rozwój możliwy był m.in. poprzez wykorzystanie dostępnych na wolnej licencji treści z istniejącego już polskojęzycznego projektu wiki o podobnym profilu – Wikitravel. W ramach przygotowań społeczność zainteresowana nowotworzonym projektem wybrała także polskojęzyczną nazwę –  Wikipodróże. Natomiast Stowarzyszenie Wikimedia Polska zapewniło polską domenę wikipodroze.pl, która będzie działać jako przekierowanie do serwisu.

Po kilku tygodniach starań, 7 lutego o godzinie 00:21 nastąpiło uruchomienie Wikipodróży. Kolejne dni upłynęły na przygotowaniach do normalnego funkcjonowania strony. Natomiast 15 lutego zainaugurowano start serwisu, szerzej przedstawiając go czytelnikom.

Można się spodziewać, że tak jak Wikipedia jest codziennie potrzebna każdej osobie potrzebującej zdobyć szybką wiedzę na określony temat, tak Wikipodróże staną się ważnym źródłem informacji turystycznych. Warto jednak podkreślić, że o ile hasła tworzone w Wikipedii muszą opierać się o rzetelne źródła, to treści umieszczane w Wikipodróżach mogą opierać się również na własnych doświadczeniach z wypraw turystycznych. Nakłada to na redagujących obowiązek uczciwości i odpowiedzialności wobec bezpośredniego odbiorcy.

Wygląd strony głównej Wikipodróży (kliknij by zobaczyć licencję ilustracji)

W serwisie Wikipodróże nie chodzi o to, żeby zawarte tam treści zadawalały pod względem formy mieszkańców danej miejscowości czy regionu, pracowników firm turystycznych czy wydziałów promocji władz lokalnych czy centralnych. Fundamentalną zasadą w społeczności twórców serwisu jest: „nasz czytelnik-turysta jest najważniejszy.  Dzięki niej wybierający się w podróż otrzymają przydatne, wiarygodne informacje turystyczne; z pierwszej ręki od innych turystów chcących podzielić się z czytelnikami swoją wiedzą. Jeśli takie podejście jest Tobie bliskie i kochasz podróże – zarówno te dalekie jak i bliskie, po zakamarkach swojej miejscowości – to zapraszamy Cię do współtworzenia nowego projektu Wikimedia! Przygoda z Wikipodróżami zaczyna się pod adresem pl.wikivoyage.org.

Współautorzy tekstu: Alan_ffm, Krzysztof P. Jasiutowicz (Kpjas), Marek Mazurkiewicz.

Możesz także polubić Wikipodróże na Facebooku.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum