Wikimedia Polska

3 lutego 2013

Pierwszy Wikimaraton już za nami!

Społeczność /Wikipedia / CLI

2 lutego 2013 roku Stowarzyszenie Wikimedia Polska zorganizowało w Warszawie Wikimaraton, czyli spotkanie mające na celu wzbogacenie treści oraz poprawę błędów w Wikipedii.

Wikimaraton
Uczestnicy Wikimaratonu, od lewej: CLI, TR, Martyna Wójcik-Śmierska i Piotr Śmierski (autor: Yarl, licencja: CC BY-SA 3.0).

Zgodnie z planem Wikimaraton miał się odbywać w godzinach 12-20, ale najbardziej wytrwali pracowali do godziny 23:00. W spotkaniu wzięło udział ok. 30 osób. Większość stanowili ludzie zaangażowani już od jakiegoś czasu w projekty Wikimedia, ale mieliśmy też kilkoro nowicjuszy: 3 wikipedystki i 5 wikipedystów, z którymi prowadziliśmy warsztaty redagowania Wikipedii.

Dzięki miłej atmosferze lokalu państwomiasto, wikipedyści mogli w spokoju wykonywać swoje prace. Powerek38, Rosewood i Ejdżej skupili się na rozbudowywaniu haseł, Tar Lócesilion kontynuował pracę nad stronami pomocy, a masti przygotowywał bota, który ma dodać do polskiej Wikipedii hasła związane z wsiami i osadami Botswany. Pan Michał Bonarowski, który współpracował z nami w ramach zeszłorocznej Wikiekspedycji, przyszedł na spotkanie, by dowiedzieć się, jak może samodzielnie wgrywać zdjęcia i ilustrować hasła w Wikipedii – warsztat z nim prowadził Marek Mazurkiewicz. Z kolei CLI i TR omawiali nową warszawską inicjatywę, dotyczącą Saskiej Kępy.

Wikimaraton
Nowiny WikiRadia: Borys Kozielski i Marek Mazurkiewicz rozmawiają z Tar Lócesilonem na temat sprzątania metastron w Wikipedii (autor: Yarl, licencja: CC BY-SA 3.0).

Wiele osób wyraziło opinię, że takie spotkania w realu są potrzebne, bo pozwalają na znacznie efektywniejszą wymianę pomysłów i tworzenie nowych inicjatyw dotyczących projektów Wikimedia. Borys Kozielski i Marek Mazurkiewicz w ramach audycji Nowiny WikiRadia nagrali wywiady z 5 osobami biorącymi udział w Wikimaratonie (można ich posłuchać na tej stronie).

Spotkanie było wspólną inicjatywą trójki wikipedystów z Warszawy: Adama Kliczka (CLI), Marka Mazurkiewicza i Borysa Kozielskiego i zostało sfinansowane w całości przez Stowarzyszenie Wikimedia Polska. Wikimaraton będzie odbywał się cyklicznie, w pierwszą sobotę każdego miesiąca. Już teraz zapraszamy 2. marca o godzinie 12:00 do lokalu Państwamiasto, ul. Andersa 29 w Warszawie.

Więcej informacji na temat Wikimaratonu na stronie projektu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum