Wikimedia Polska

1 lutego 2013

Polska Wikipedia udostępnia ponad 200 tysięcy haseł ze współrzędnymi geograficznymi

Projekty Wikimedia /Wikipedia / Leinad

screen
Przykład haseł znajdujących się w pobliżu osoby stojącej przed Ratuszem na Starym Rynku w Poznaniu. Listę można wygenerować w testowej wersji Mobilnej Wikipedii.

Czy kiedyś zastanawialiście się które miejsca w waszym pobliżu są opisane w Wikipedii? Teraz bez problemu będzie można się tego dowiedzieć. 1 lutego 2013 w polskiej Wikipedii zostało wprowadzone nowe rozszerzenie MediaWiki GeoData, dzięki któremu dostęp do współrzędnych geograficznych opisujących hasła stanie się znacznie łatwiejszy.

Chociaż współrzędne geograficzne istnieją od dawna w Wikipedii, to korzystanie z nich było utrudnione. Do tej pory współrzędne były wyłącznie częścią tekstu hasła i wykorzystanie ich w innych miejscach wymagało specjalnych narzędzi które wytną z hasła te dane (np. Google Maps tak pozyskiwało dane by pokazać hasła na mapie). Dzięki GeoData, współrzędne geograficzne będą teraz przechowywane w osobnej bazie danych, do której dostęp będzie miał każdy zainteresowany. Tworząc zapytania za pomocą API, będzie można otrzymać dwa rodzaje wyników: 1. listę haseł w Wikipedii, które znajdują się w sąsiedztwie zadanego położenia, 2. współrzędne geograficzne dla konkretnego miejsca (poprzez podanie nazwy, która będzie odpowiadać tytułowi hasła w Wikipedii). W ten sposób programiści będą mogli stworzyć wiele ciekawych narzędzi, np. przydatnych w turystyce.

Pierwszym widocznym zastosowaniem GeoData jest wersja testowa Wikipedii przygotowana na urządzenia mobilne, która umożliwia wyświetlenie haseł opisujących miejsca znajdujące się w pobliżu naszego położenia (przykład na ilustracji). W najbliższych tygodnia funkcja ta będzie rozwijana i ma stać się powszechnie dostępna w Mobilnej Wikipedii. Natomiast kolejnym krokiem będzie wyświetlanie haseł na mapie i np. pokazywanie w którym z haseł brakuje ilustracji.

lokalizacji
Jeśli w prawy górnym rogu hasła nie widzisz współrzędnych, to możesz je dodać.

Polska Wikipedia dostarcza obecnie ponad 200 tysięcy haseł ze współrzędnymi geograficznymi, ale nadal wiele haseł takich danych nie posiada. Dlatego, jeśli w swoim sąsiedztwie widzisz zabytkowy budynek, muzeum lub kościół bez współrzędnych geograficznych, to możesz je dodać – może to robić każdy, tak samo jak edytować hasło w Wikipedii i nie jest to trudne. Jak dodać współrzędne można przeczytać na stronie szablonu koordynaty. Wszyscy chętni mogą także dołączyć do wikiprojektu Geolokalizacja.

Funkcja GeoData została włączona we wszystkich wersjach językowych Wikipedii oraz Wikivoyage, ale pełna funkcjonalność została osiągnięta, poza polską Wikipedią, jedynie na angielskiej i niemieckiej Wikipedii.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum