Wikimedia Polska

30 stycznia 2013

Problemy polskich wikipedystów, czyli Wikimedia Polska ocenia założenia do ustawy o otwartych zasobach publicznych

Stowarzyszenie / Leinad

src=http://blog.wikimedia.pl/wp-content/uploads/2013/01/Wikipedia-stopka.jpg
Na każdej stronie Wikipedii, w stopce jest informacja o wolnej licencji Creative Commons BY-SA 3.0, dzięki której każdy może korzystać z haseł w dowolny sposób po spełnieniu prostych warunków. Niestety takiej wolności korzystania z zasobów nie zapewnia wiele instytucji finansowanych przez polskich podatników.

29 stycznia 2013 Stowarzyszenie Wikimedia Polska opublikowało swoją opinię do założeń do ustawy o otwartych zasobach publicznych przygotowywaną przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

Celem proponowanej ustawy jest udostępnienie obywatelom tego, co zostało wytworzone za publiczne pieniądze. Według założeń instytucje zostaną zobowiązane do udostępniania w formie cyfrowej: kopii zasobów dziedzictwa kulturowego, materiałów edukacyjnych oraz zasobów naukowych.

Z punktu widzenia Wikipedii, ważne jest także by zasoby były udostępniona na wolnej licencji, która zapewni nieodpłatny i swobodny dostęp oraz nieograniczoną możliwość korzystania. Część materiałów jest już obecnie udostępniana w Internecie,  np. zasoby zdjęciowe Narodowego Archiwum Cyfrowego, dane geograficzno/statystyczne udostępniane w Geoportalu, czy fotokopie obiektów przechowywanych przez archiwa i muzea państwowe, jednak odbywa się to na restrykcyjnych komercyjnych warunkach, przez co nie mogą one zostać umieszczone w Wikipedii.

Wyobraźmy sobie o ile wartościowsze byłyby zasoby Wikipedii, gdybyśmy mieli szansę umieścić w hasłach archiwalne zdjęcia miast, fragmenty map przedstawiające nieistniejące miejsca lub cyfrowe kopie obrazów najznamienitszych polskich malarzy. Niestety od kilku lat polscy wikipedyści nie mają nawet prawa korzystać z zasobów strony internetowej Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, przez co np. biogramy nowo wybranych senatorów nie są opatrzone w ich zdjęcia (do niedawna podobna sytuacja dotyczyła także Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej).

Celem Wikipedii oraz siostrzanych projektów Wikimedia jest świat, „w którym każda osoba ma dostęp do sumy ludzkiej wiedzy”, dlatego liczymy, że dzięki proponowanej ustawie o otwartych zasobach publicznych uda nam się jeszcze lepiej wprowadzać tę ideę.

Całą treść opinii Stowarzyszenia Wikimedia Polska nt. założeń do ustawy o otwartych zasobach można znaleźć na naszej stronie. Ponadto każdy może wyrazić swoją opinię w serwisie mamzdanie.org.pl.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum