Wikimedia Polska

22 stycznia 2013

Zmiana lokalizacji serwerów Wikipedii - możliwe utrudnienia

Projekty Wikimedia /Technikalia / Leinad

width=320
Projekty Wikimedia, w tym Wikipedia, w dniach 22-24 stycznia 2013 mogą czasowo nie działać w związku z przenoszeniem się do nowej serwerowni (autor: Helpameout, licencja: CC BY-SA 3.0).

W tym tygodniu działanie serwerów Fundacji Wikimedia będzie przenoszone do nowego centrum danych w Ashburn, w stanie Wirginia. Dzięki temu ruchowi wzrośnie wydajność i niezawodność wszystkich stron internetowych projektów Wikimedia, a w szczególności Wikipedii.

Przygotowania do operacji migracji serwerów trwają od wielu miesięcy, jednak najważniejsze zmiany dopiero nastąpią. W związku z tą operacją, projekty Wikimedia czasowo będą pracować w trybie do odczytu (tzn. nie będzie można edytować stron), a także możliwe jest krótkotrwałe niedziałanie stron.

Przewidywany czas przeprowadzania migracji to 22-24 stycznia 2013, w godzinach od 18:00 do 2:00 czasu polskiego.

Od 2004 roku wszystkie strony Wikimedia były hostowane w centrum danych w Tampa, w stanie Floryda. A jeszcze szybciej kilka serwerów obsługujących Wikipedię znajdowało się w San Diego, w stanie Kalifornia. Serwerownia w Ashburn będzie trzecim historii miejscem hostowania projektów Wikimedia.

Głównym powodem powstania poprzedniej serwerowni w Tampa, była bliskość zamieszkania założyciela Wikipedii, Jimmy’ego Wales, który wtedy był znacząco zaangażowany w aspekty techniczne Wikipedii. W 2009 roku zespół techniczny Fundacji Wikimedia podjął decyzję, aby znaleźć nową lokalizację serwerowni, która oferuje lepsze parametry łączy oraz lepsze warunki pogodowe. Wybór padł na Ashburn, które oprócz znacznie szybszych łączy, jest także znacznie mniej narażone na huragany.

Począwszy od przyszłego tygodnia, wszystkie modyfikacje wykonane w Wikipedii, będą przetwarzane na serwerach w Ashburn. Jednocześnie stare centrum danych w Tampa zostanie zachowane i będzie pełnić rolę zapasowego, na wypadek wystąpienia awarii w Ashburn. Wszystkie ustawienia i dane będą synchronizowane pomiędzy oby dwoma centrami danych, tak aby w krótkim czasie technicy mogli łatwo przełączyć działanie stron Wikimedia na zapasowe miejsce.

Fundacja Wikimedia posiada w sumie 885 serwerów, które miesięcznie notują około 20 miliardów odsłon we wszystkich projektach Wikimedia.

Na podstawie CC BY-SA 3.0, Guillaume Paumier.

Aktualizacja (22 stycznia 2013, godz. 23:00): Wszystko wskazuje na to, że operacja migracji zakończyła się pomyślnie. Nie przewiduje się większych utrudnień w dalszym czasie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum