Wikimedia Polska

9 grudnia 2012

Uroczyste zakończenie konkursu Wiki Lubi Zabytki 2012

Wiki Lubi Zabytki / plogi

width=250
Uroczyste zakończenie konkursu Wiki Lubi Zabytki 2012 (autor: DoSia, licencja: CC BY-SA 3.0)

8 grudnia 2012 roku w Klubie Komediowym Chłodna w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia nagród finalistom konkursu Wiki Lubi Zabytki organizowanego przez Stowarzyszenie Wikimedia Polska.

W tym roku o zwycięstwo w konkursie Wiki Lubi Zabytki walczyło 679 uczestników, którzy załadowali do repozytorium wolnych mediów Wikipedii – Wikimedia Commons, ponad 51 tys. zdjęć polskich zabytków. Pod względem liczby przesłanych zdjęć Polska zajęła pierwsze miejsce wśród wszystkich krajów biorących udział w konkursie.

Zwycięzcami polskiej edycji konkursu zostali: Tomasz Okoniewski (Scots) za zdjęcie zespołu kościoła pw. św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu, Paweł R. Schreyner za zdjęcie refektarza w zespole klasztornym cystersów w Lubiążu i Łukasz Śmigasiewicz za zdjęcie zamku w Ogrodzieńcu. Kolejne siedem osób otrzymało wyróżnienia w postaci dyplomów i zestawu gadżetów Wikipedii. Przyznano także trzy nagrody specjalne za ogólną liczbę i jakość przesłanych fotografii, które otrzymali: Hubert Głos (Fotonews), Bartłomiej Zieliński (Bazie) i Barbara Maliszewska.

width=320
Galeria zdjęć wystawiona podczas uroczystości (autor: Polimerek, licencja: CC BY-SA 3.0)

Patronat nad konkursem objął Narodowy Instytut Dziedzictwa. Regionalnymi partnerami konkursu byli: Opolski Wojewódzki Konserwator Zabytków, Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków, Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach oraz lubelska koalicja (Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN, Miejski Konserwator Zabytków w Lublinie i Teka Lubelska), którzy jednocześnie organizowali lokalne podkonkursy WLZ 2012 w swoich regionach.

Na uroczystość przybyli oprócz nagrodzonych fotografów również Wikipedyści, przedstawiciele instytucji, które wspomagały inicjatywę Wiki Lubi Zabytki, członkowie jury i zaproszeni goście. Nagrodzone prace wydrukowano w formacie A1 i ustawiono na sztalugach.

W zakończeniu konkursu, zgodnie z przewidywaniami organizatorów wernisażu, wzięło udział około 30 osób.

Galerię zdjęć z uroczystości można znaleźć pod linkiem.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum