Wikimedia Polska

25 września 2012

Wikimedia Polska wspiera Szkołę Pod Żaglami

Projekty Stowarzyszenia / Leinad

width=302
STS Pogoria z banerem Wikipedii i Wikinews – przygotowania do wypłynięcia (autor: Zbigniew Bosek, licencja: CC BY-SA 3.0).

22 września ruszyła jesienna edycja Szkoły Pod Żaglami kapitana Krzysztofa Baranowskiego, której jednym ze sponsorów zostało Stowarzyszenie Wikimedia Polska.

Szkoła Pod Żaglami to inicjatywa Krzysztofa Baranowskiego odbywająca się od 1983 roku, podczas której uczniowie spędzają cały semestr drugiej klasy gimnazjalnej, ucząc się i pracując na pokładzie żaglowca płynącego w rejs oceaniczny.

Tegoroczny rejs odbywa się na żaglowcu STS Pogoria. Bierze w nim udział 30 uczniów z całej Polski, wyłonionych w całorocznym konkursie Dookoła świata za pomocną dłoń, oraz dwoje dzieci z Rosji wyłonionych w konkursie „Komsomolskiej Pravdy”.

Podczas tego reju Stowarzyszenie Wikimedia Polska będzie finansować koszt połączeń internetowych z żaglowca, dzięki czemu projekty Wikimedia zyskają zdjęcia z rejsu i bezpośrednie relacje z jego pokładu. Stąd na burcie żaglowca wśród banerów sponsorów i patronów medialnych znajduje się też logo Wikipedii i Wikinews. Wcześniej – w ramach współpracy z Fundacją Szkoła Pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego zostało do Wikimedia Commons załadowane kilkaset zdjęć z wcześniejszych rejsów szkolnych organizowanych przez tę organizację.

Jako Stowarzyszenie cieszymy się, że możemy pomóc właśnie w taki sposób – dzięki połączeniu internetowemu uczniowie i nauczyciele zyskają dostęp do ogromnych zasobów wiedzy w Internecie, a jednocześnie będą mogli uzupełniać te zasoby poprzez dzielenie się nową wiedzą z czytelnikami projektów Wikimedia. W ten sposób realizuje się nasza misja rozwoju powszechnego i darmowego dostępu do wiedzy, która jest gwarantowana przez wolne licencje.

Uczestnikom rejsu życzymy stopy wody pod kilem!

width=480
STS Pogoria

Opis finansowania projektu można znaleźć na stronie stowarzyszenia, a relację z rozpoczęcia rejsu w serwisie Wikinews.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum