Wikimedia Polska

30 czerwca 2012

Czerwcowe podsumowanie wyróżnionej zawartości Wikipedii (2012)

Wikipedia / Farary

Dobre artykuły

Czerwiec okazał się kolejnym udanym miesiącem dla inicjatywy PDA. Łącznie Wikipedia zyskała 17 dobrych artykułów. Było to co prawda mniej niż w zeszłym miesiącu, ale średnio przybywa nam wciąż więcej niż jeden artykuł na dwa dni, co można uznać za wynik dla projektu satysfakcjonujący. Mamy już 1230 dobre hasła.

Silnie reprezentowana na stronie dyskusji nad przyznaniem tego wyróżnienia była w czerwcu tematyka wojskowa: odznaczenia uzyskały dwa hasła o okrętach podwodnych i jedno o niszczycielu. USS Scorpion (SSN-589) to amerykański okręt podwodny o nowatorskim w swoim czasie kroplowym kształcie kadłuba, który zatonął w niewyjaśnionych okolicznościach w 1968 roku. ORP Sokół był okrętem podwodnym, wydzierżawionym od Brytyjczyków przez polską flotę w 1941 roku. Podobnie wyglądały losy niszczyciela ORP Garland, który dzierżawiony przez Polaków w latach 1940–1946, trafił następnie na służbę w marynarce holenderskiej.

Pruska
Pruska

W kategoriach sportowych Wikipedia wzbogaciła się o dwa dobre hasła: artykuł prezentujący czteroosobową reprezentację niewielkiego południowoafrykańskiego królestwa Suazi na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2008 oraz kompletne zestawienie tryumfatorów Rajdowych Mistrzostw Świata od 1977 do 2011 roku.
Także dwa hasła zostały odznaczone w dziedzinie nauk przyrodniczych. Pierwsze z nich dotyczy sosny wydmowej spotykanej głównie na zachodnim wybrzeżu Ameryki Północnej, drugie – bakterii Bacillus thuringiensis, której geny zastosowane w transgenicznych hodowlach tytoniu, ziemniaków, kukurydzy i bawełny, uodporniły te rośliny na działania szkodników.

Status DA zdobyły dwa kolejne artykuły podejmujące tematykę biblistyczną. Opisują one rękopiśmienne kopie Nowego Testamentu: jedyną zachowaną kartę Kodeksu 0162, pochodzącą z III–IV wieku, oraz należący niegdyś do arcybiskupa Reims 170-stronicowy średniowieczny minuskuł wszystkich czterech Ewangelii.

Również dwa hasła przybyły nam w dziedzinie transportu, oba opisują niemieckie parowozy produkowane na początku XX wieku: Pd3 oraz jego udoskonaloną wersję Pd4.

Dwa dobre artykuły prezentują bohaterów mitologicznych. Perseusz z greckiej mitologii znany jest przede wszystkim jako pogromca Meduzy i wybawiciel Andromedy. Tsukuyomi to bóstwo japońskie, którego imię tłumaczy się jako „duch przywołujący księżyce”. Panuje ono nad nocą, rządzi przypływami i odpływami.

Maneki-neko
Maneki-neko

Kulturę Wschodu przybliża także hasło Maneki-neko, mówiące o popularnych w Japonii, Chinach i Tajlandii kocich figurkach z podniesioną łapą, które mają za zadanie przyciągać klientów i zapewniać właścicielowi powodzenie finansowe.

Przechodząc do biogramów nadal pozostajemy w kręgu Dalekiego Wschodu. W minionym miesiącu został odznaczony tylko jeden, prezentujący chińskiego uczonego z XI wieku. Su Song zbudował zegar wodnomechaniczny, klasyfikował minerały i zwierzęta, badał niebo, był lekarzem i farmaceutą.

Zbiór odznaczonych haseł z dziedziny sztuki wzbogacił artykuł prezentujący ewolucję muzyki reggae, poczynając od jamajskiej muzyki ludowej, poprzez styl, który zyskał światowy rozgłos w latach 70. XX wieku, aż do współczesnej elektronicznej odmiany pod nazwą dancehall.

Tematykę gospodarczą rozwija artykuł o rolnictwie w Botswanie. Hasło przedstawia m.in. problemy, z jakimi muszą borykać się rolnicy tego państwa, w którym pod hodowle i uprawy można zagospodarować jedynie 5% powierzchni kraju.

24 czerwca obchodziliśmy piątą rocznicę funkcjonowania na polskojęzycznej Wikipedii dobrych artykułów. Z tej okazji wikipedyści w ciągu doby zgłosili aż 24 nowe propozycje do odznaczenia, co oznacza że w przyszłym miesiącu czeka nas wysyp nowych DA. Trzymamy kciuki za wszystkie walczące o wyróżnienie artykuły i zapraszamy wikipedystów do sprawdzania nominowanych propozycji.

Medalowe hasła

Choć nowych haseł medalowych było w czerwcu o jedno więcej niż w maju (zyskaliśmy trzy artykuły na medal), to łączna liczba artykułów w tej kategorii zmniejszyła się do 525, gdyż wikipedyści zadecydowali o odebraniu odznaczenia aż czterem hasłom. Widać wyraźnie, jak dobre artykuły dystansują medalowe, co wiąże się zapewne z wysokimi wymaganiami społeczności, co do tych ostatnich.

Bojarynia
Bojarynia

Przybyły nam dwie medalowe biografie. Wyróżnienie zdobyło hasło o Bronisławie Czechu, przedwojennym narciarzu i taterniku, wielokrotnym mistrzu Polski w skokach, biegach i zjazdach narciarskich. Deusdedit, bohater drugiego odznaczonego biogramu, to średniowieczny duchowny, arcybiskup Canterbury, chrześcijański święty. Ostatni wyróżniony medalem artykuł dotyczy staroobrzędowców, rozłamowego wyznania prawosławnego, którego zwolennicy byli przekonani o rychłym nadejściu na ziemię Antychrysta. Równolegle medal utraciły hasła Choroba Chagasa, Katedra w Bazylei, Powstanie wielkopolskie oraz Wilk w kulturze.

Medalowe listy

Społeczność Wikipedii zadecydowała w czerwcu o odznaczeniu tytułem Lista na Medal 7 artykułów, z których aż sześć dotyczyło wydarzeń sportowych. Są to zestawienia polskich medalistów na mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznymreprezentacji Polski na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym w roku 2011, a także szczegółowe tabele na temat konkursu skoków narciarskich kobiet
FIS Ladies Grand Tournee 1999 oraz FIS Ladies Grand Prix 2003. Dwa kolejne hasła dotyczą rywalizacji w wyścigach Formuły 1 i są to podsumowania startów zespołów Porsche oraz Lotus. Jedyny niesportowy artykuł wśród czerwcowych list na medal to dyskografia zespołu Maroon 5.

Łącznie w czerwcu przybyło w polskojęzycznym projekcie ponad ćwierć setki wyróżnionych haseł.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum