Wikimedia Polska

7 czerwca 2012

Dzień Nowego Artykułu

Projekty Stowarzyszenia /Wikipedia / Farary

Na polskojęzycznej Wikipedii w każde imieniny miesiąca (czyli 1.01, 2.02 itd.) odbywa się Dzień Nowego Artykułu. Akcja ta sięga korzeniami roku 2007. Co miesiąc Wikipedyści w określonym dniu stawiają sobie za cel stworzenie jak największej liczby nowych haseł. W czerwcu DNA już po raz dwudziesty jest wspierany przez akcję „Podaj cegłę”, której nazwa nawiązuje do tytułu socrealistycznego obrazu Aleksandra Kobzdeja.

W Wikipedii, w duchu już nie socjalistycznej współpracy, budujemy wspólnie repozytorium wolnej wiedzy. Zwycięzcą konkursu DNA zostaje ten, kto tego dnia stworzy najwięcej haseł. Artykuły powinny mieć co najmniej 2048 bajtów, nie zawierać szablonów problemów i być napisane zgodnie z zasadami Wikipedii. Ich zliczaniem zajmuje się automat. Ci, którzy zajęli pierwsze trzy miejsca, mogą wybrać dla siebie nagrody, nazywane „cegłami”. Są to publikacje naukowe bądź popularnonaukowe, które mogą stać się pomocne autorom przy tworzeniu Wikipedii. Ich wykaz dostępny jest na stronie „Podaj cegłę”. Książki pochodzą ze zbiorów wikipedystów, chętnych do ich przekazania. Zwycięzcy wybierają odpowiednio trzy, dwie lub jedną „cegłę” z listy w zależności od miejsca, które zajęli. Dotychczas zostały przekazane 84 książki (stan na maj 2012). Na uczestników czeka wciąż 85 pozycji z różnych dziedzin wiedzy i systematycznie na liście pojawiają się kolejne tytuły.

Przez ostanie 20 edycji (czyli w okresie od 11 listopada 2010 roku do 6 czerwca 2012 roku), podczas których udział w DNA był dopingowany przez inicjatywę „Podaj cegłę”, polskojęzyczna Wikipedia wzbogaciła się w o 6247 spełniających wymogi konkursu haseł. Najwięcej artykułów dodano w listopadzie 2010 roku – 517, najmniej – w czerwcu i sierpniu 2011 roku – po 172. Średnio w trakcie trwania jednej edycji konkursu DNA przybywało 312 haseł, co daje średni przyrost 13 haseł na godzinę.

Historia akcji odnotowała w tym czasie przynajmniej kilku wikipedystów, których z dumą możemy nazwać wiki-stachanowcami. Pod względem dodawania haseł jednego dnia pierwsze trzy miejsca zajmują:

Aleksiej
Aleksiej Stachanow z młotem pneumatycznym podczas pracy (anonim, PD)
  1. Awersowy, który 4 kwietnia 2012 roku wzbogacił Wikipedię o 150 artykułów,
  2. Szoltys, który dodał 78 artykułów 2 lutego 2012 roku, oraz
  3. Mpn z 73 hasłami dodanymi 9 września 2011 roku.

Bywały edycje konkursu, gdy uczestnicy do ostatniej chwili rywalizowali ze sobą o pierwsze miejsce, bywały i takie w których ktoś przypadkowo znajdował się na podium, a informacja o czekającej nagrodzie była dla niego miłą niespodzianką. Strategie są różne: niektórzy przygotowują zawczasu hasła na ten dzień, inni piszą na bieżąco, jedni publikują wszystkie swoje artykuły z rana, inni czekają do wieczora, licytując się do ostatniej chwili ze współuczestnikami na ilość dodanych artykułów.

Cieszy fakt, że tradycja ta ma się dobrze. Najważniejsze w DNA są dobra zabawa i korzyść, jaką konkurs przynosi Wikipedii. Dzień Nowego Artykułu chyba już na stałe zagościł w kalendarzu wikipedystów. Zapraszamy wszystkich do udziału w kolejnych odsłonach akcji. Najbliższa już 7 lipca 2012 roku.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
Archiwum