Wikimedia Polska

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Wiki Science Competition 2021

5 listopada 2021 @ 08:00 - 20 grudnia 2021 @ 17:00

Wikimedia Polska ma przyjemność ogłosić nową edycję międzynarodowego konkursu fotograficznego Wiki Science Competition! Serdecznie zapraszamy udziału wszystkich pasjonatów nauki, fotografii i innych form utrwalania nauki! Na prace czekamy od 5.11.2021 do 20.12.2021.

Wiki Science Competition to przygoda, to eksperyment, poszukiwanie i sztuka w jednym! Przestrzeń, gdzie fotografia i sztuka spotyka naukę, gdzie wspólnie budujemy laboratorium niezwykłych fotografii!

WSC to jeden z największych na świecie międzynarodowy konkurs fotograficzny dokumentujący świat nauki. Konkurs odbywa się co 2 lata w dwóch etapach, krajowym i międzynarodowym.

Ciężko wyobrazić sobie naszą kulturę bez nauki. W obecnym świecie nie wystarczy mówić o nauce, musimy ją także pokazywać. Dlatego właśnie potrzebujemy fotografów i fotografek, którzy będą ją fotografować i dzielić się efektami. Konkurs został stworzony właśnie z tą myślą, aby zachęcać do tworzenia, a w szczególności do dzielenia się twórczością związaną z nauką. Celem jest zgromadzenie zdjęć dokumentujących świat nauki: obrazy ukazujące obiekty i efekty badań, naukowców przy pracy czy aparaturę badawczą.

Wszystkie zdjęcia i materiały audio i video trafią do zbioru Wikimedia Commons, dzięki czemu będą mogły ilustrować artykuły w każdej wersji językowej Wikipedii. Zdjęcia wybrane przez jury jako najlepsze zakwalifikują się również do edycji międzynarodowej.

Jakie zdjęcia mozna przesyłać?

Utwory muszą dokumentować świat nauki w jednej z 7 kategorii konkursowych:

Ludzie nauki, czyli naukowcy podczas pracy, analiz, badań itp. W dodatkowej podkategorii „Kobiety w nauce” czekamy szczególnie na fotografie kobiet w STEM (ang. Science, Technology, Engineering, Mathematics).
Zdjęcia mikroskopowe, czyli zdjęcia optyczne, elektronowe oraz skany z sond, itp.
Media niefotograficzne, czyli pliki audio i wideo, obrazy generowane przez komputer, modele 3D i inne.
Zestawy zdjęć, czyli tematycznie powiązane fotografie, które stanowią jedną całość. Zestaw zdjęć może składać się z minimalnie 2 i maksymalnie 10 fotografii.
Natura, czyli organizmy żywe i rośliny – także z ogrodów botanicznych. Kategoria obejmuje także makrofotografię.
Astronomia, wszystkie Utwory związane z astronomią, jak np. zdjęcia gwiazd, ludzi obserwujących niebo oraz wyposażenia do obserwacji kosmosu.
Kategoria ogólna obejmuje wszystkie pozostałe utwory od archeologii do wulkanologii.

Jakie nagrody czekają na wygranych?

Nagrody główne:

– 1. Nagroda – 1600 PLN w formie karty podarunkowej;

– 2. Nagroda – 1000 PLN w formie karty podarunkowej;

– 3. Nagroda – 800 PLN w formie karty podarunkowej.

Nagrody dla autorów utworów wyróżnionych

Więcej o konkursie: https://wikimedia.pl/wsc2021/

Szczegóły

Początek:
5 listopada 2021 @ 08:00
Koniec:
20 grudnia 2021 @ 17:00