Bądź na bieżąco!

Wódka zwycięskim hasłem konkursu Wolna Polska-Wolna Wiedza

Wikipedia stała się pełnoletnia i jej hasła też.

Być może to nie przypadek, że w roku, w którym największa wolna encyklopedia obchodzi 18. urodziny, hasło Wódka zostało zwycięzcą konkursu edycyjnego Wolna Polska-Wolna Wiedza. Konkurs, trwający od września ubiegłego roku polegał na rozbudowie artykułów w Wikipedii, tak, aby ich jakość merytoryczna była na jak najwyższym poziomie. Drugim najlepszym hasłem w konkursie została Polska szkoła filmowa, a trzecim – orzeł bielik.

Konkurs Wolna Polska-Wolna Wiedza został zorganizowany z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Zadaniem uczestników była praca nad poprawą jakościową haseł z tzw. Kanonu Polskiej Wikipedii. Kanon zawiera zbiór blisko 1500 najważniejszych haseł dotyczących Polski i Polaków. W 2019 roku najlepszym i najwartościowszym merytorycznie artykułem zostało hasło Wódka. Jej rys historyczny, aspekty prawne, technologia produkcji, rynek, spożycie czy nawet znaczenie wódki w kulturze – hasło zostało obszernie opracowane, jest opatrzone grafikami, ilustracjami oraz poparte weryfikowalnymi źródłami.

Logo konkursu. Autor: Celina Strzelecka, CC BY-SA 4.0

Co prawda nie ma twardych dowodów, że wódka na pewno została wymyślona w Polsce, ale artykuł na Wikipedii mówi sam za siebie – powstał z tak ogromną pieczołowitością i dbałością o detale, że nawet abstynenci przeczytają go z przyjemnością. Wódka – na Wikipedii to samo zdrowie! – mówi prof. Dariusz Jemielniak, jeden z jurorów konkursu Wolna Polska-Wolna Wiedza.

Drugim nagrodzonym hasłem została Polska szkoła filmowa.

Trzecim najlepiej opracowanym artykułem okazał się ten o orle bieliku. Hasło idealnie wpasowało się w stulecie obchodów niepodległości, jako, że to właśnie biały bielik znajduje się w godle Polski.


Bielik w locie. Autor:
Tobias Biehl , Domena Publiczna

Siedziba Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi. Autor: HuBar, CC BY-SA 2.5

Walka była długa i zacięta. W konkursie ostatecznie wzięło udział 26 haseł, do finału zakwalifikowano 8. Wstępnej preselekcji dokonała komisja złożona z wikipedystów. Ostatecznych zwycięzców wyłoniło Jury w składzie: Edwin Bendyk, Paweł Cywiński, Piotr M.A. Cywiński, Anna Herbich-Zychowicz, Dariusz Jemielniak, Jacek Kołtan, Radosław Kotarski, Justyna Suchecka, Jakub Wygnański.

Partnerami konkursu byli: Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Kielcach, Muzeum Narodowe w Szczecinie, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Uniwersytet Wrocławski

Patronat medialny: portal historia.org.pl, Mówią Wieki.

Podobne strony

Już są! Wyniki konkursu “Wiki Lubi Zabytki” 2022!

Aktualności

Zobacz zwycięzcę oraz nagrodzone prace w konkursie Wiki Lubi Zabytki 2022

Read more

Większość CEE Spring 2020 za nami!

Projekty Stowarzyszenia Wikipedia

Wiosna jest porą roku, gdy szczególnie zachęcamy do pisania o regionie bardzo szeroko pojętej Europy środkowej i wschodniej. Serdeczne zachęty kierujemy także tym razem, zwłaszcza gdy pandemia zostawia nam podróże….

Read more

Najlepsze ilustracje Wikimedia Commons roku 2019 wybrane

Światowe Wikimedia Wikimedia Commons

Konkurs na Grafikę Roku 2019 (Picture of the Year, POTY 2019) Wikimedia Commons rozstrzygnięty! Przedstawiamy wspaniałych laureatów.

Read more