Wracamy do Was z kolejną edycją Wikipedia bez barier! Jest to akcja edycyjna Stowarzyszenia Wikimedia Polska, która ma celu zwiększenie dostępności zbiorów Wikipedii dla osób niewidomych i niedowidzących. Największe źródło wiedzy musi być inkluzywne i dostosowane do potrzeb każdego użytkownika i użytkowniczki. Pragniemy, aby dostęp do wiedzy nigdy nie był ograniczony.
Chcemy szerzyć świadomość i rozbudowywać nasze zasoby artykułów o te poświęcone niepełnosprawności. Wierzymy, że edukacja jest kluczem do budowania świata wolnego od uprzedzeń i wykluczenia, świata, który celebruje różnorodność i docenia jej moc.
Wiele haseł Wikipedii o dostępności wymaga dopracowania i uzupełnienia, z tego też względu zachęcamy Was do ich edytowania! W ramach projektu chcemy się skupić na dodawaniu opisów alternatywnych do grafik w Wikipedii, aby osoby z niepełnosprawnościami wzroku, korzystające z oprogramowania wspomagającego, które przekształca tekst na mowę bądź alfabet Braille’a, mogły poznać treści wizualne największej encyklopedii świata.
Nagrodą główną w konkursie jest praktyczne szkolenie z tworzenia tekstów alternatywnych dla wybranej szkoły lub instytucji. Nagroda ta przyznawana jest uczestnikowi, który doda najwięcej opisów alternatywnych do grafik w artykułach w Wikipedii. Nagrodą dodatkową w konkursie jest 5 zestawów gadżetów wraz z książką o niepełnosprawnościach. Nagrodę dodatkową rozlosujemy wśród 5 osób, które napisały przynajmniej jedno hasło z listy lub dodały 5 opisów alternatywnych do grafik w artykułach w Wikipedii.
Akcja potrwa do 10 stycznia 2022 roku.
WIĘCEJ O INICJATYWIE