Znamy już wyniki polskiej edycji konkursu Wikipedia Science Competition 2017. Międzynarodowe jury ludzi nauki wybrało najlepsze spośród ponad 400 fotografii naukowych z Polski. Wśród nich są m.in. zdjęcia naukowców, sprzętu laboratoryjnego, wypraw terenowych czy zdjęcia mikroskopowe. Zwycięzcy z każdej kategorii otrzymają zestaw gadżetów ufundowanych przez Stowarzyszenie Wikimedia Polska, a ich fotografie zostaną zakwalifikowane do międzynarodowej edycji konkursu.
Wiki Science Competition (WSC) to międzynarodowy konkurs fotograficzny organizowany co dwa lata od 2015 r. Jego celem jest zgromadzenie zdjęć dokumentujących świat nauki: obrazów ukazujących obiekty i efekty badań, naukowców przy pracy czy aparaturę badawczą. Konkurs organizowany jest przez międzynarodowy ruch Wikimedia – społeczność stojącą za Wikipedią, wolną encyklopedią, oraz jej projektami siostrzanymi. Wszystkie nadesłane do konkursu zdjęcia stały się częścią multimedialnych zasobów Wikipedii i mogą być wykorzystywane za darmo przez każdego – w tym autorów podręczników szkolnych czy akademickich, wydawców prasowych i innych popularyzatorów nauki.
Zwycięskie fotografie z Polski zostały wybrane przez międzynarodowe jury złożone z ludzi nauki, działające pod kierownictwem Alessandro Marchettiego, włoskiego chemika i wykładowcę. Teraz trafią do międzynarodowego finału.
Zobacz zwycięskie zdjęcia!
Kategoria ogólna
I miejsce
Borowik szlachetny, fot. Katarzyna Kawka
II miejsce
Fragmenty ceramiki odkryte w trakcie badań wykopaliskowych prowadzonych przez archeologów z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN we wczesnośredniowiecznym grodzisku w Kłodnicy. Autor: Łukasz Miechowicz
III miejsce
Ślimak lądowy, fot. Puvent Santhrasagaran
IV miejsce
Struś amerykański, fot. Katarzyna Kawka
Zestawy fotografii
I miejsce
Wczesnośredniowieczne cmentarzysko w Chodliku, gm. Karczmiska, woj. Lubelskie. Archeolodzy z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w trakcie eksploracji nawarstwień archeologicznych. Fot. Lukasz Miechowicz.
Poniżej zestaw skomponowany przez jury, całość można zobaczyć tutaj
II miejsce
Wyprawa po sine runo. Iwona Jasser i Natalia Khomutovska poszukują cyjanobakterii na dachu świata. Fot. Jan Kwiatkowski
Poniżej zestaw skomponowany przez jury, całość można zobaczyć tutaj
III miejsce
Naukowcy prezentujący obiekty ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Warszawie. Fotografie zostały przygotowane do wydawnictwa „The Past Societies. Polish Lands from the First Evidence of Human Presence to the Early Middle Ages”, na zlecenie Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk, z grantu naukowego Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Projekt sesji i nadzór autorski Albert Salamon, autor fotografii Wawrzyniec Skoczylas.
Zdjęcia dostępne również tutaj
IV miejsce
Wczesnośredniowieczne grodzisko w Kłodnicy, gm. Wilków, woj. Lubelskie w trakcie badań wykopaliskowych prowadzonych przez archeologów z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN. Fot. Lukasz Miechowicz.
Poniżej zestaw skomponowany przez jury, całość można zobaczyć tutaj
V miejsce
Flora i fauna Polski. Fotografie Katarzyny Kawki.
Poniżej wybór z zestawu. Całość można zobaczyć tutaj
Ludzie nauki
I miejsce
Portret dr. inż. Ireneusza Linerta, z Katedry Fizyki Zjawisk Elektronowych Politechniki Gdańskiej, fot. Dominik Bejma, Marta Kowalkińska
II miejsce
Prof. Jacek Kabaciński – pracownik IAE PAN w Poznaniu – prezentuje pięściak. Autor zdjęcia: Wawrzyniec Skoczylas.
III miejsce
Młoda naukowczyni. Autorka: Agata Jaskulska
IV miejsce
Praca w laboratorium. Autorka: Marta D
Fotografia mikroskopowa
I miejsce
Lód widziany pod mikroskopem, oświetlony światłem spolaryzowanym, fot. Michał Kobiela
II miejsce
Dichromian amonu widziany pod mikroskopem, oświetlony światłem spolaryzowanym, fot. Michał Kobiela
Multimedia niefotograficzne
I miejsce
Warstwy atmosfery o różnych temperaturach. Kamera termowizyjna. Kujawy 2014 r. Autor: Tadmark5364
II miejsce
Dziewięciominutowe wideo wyjaśniające przenicowanie sfery, autor Adamb76
III miejsce
Reedukacja oddechowa – odcinek podcastu naukowego Nauka XXI wieku. Autor: Borys Kozielski wraz z Sandrą Osipiuk.
Skoro multimedia naukowe to trochę szkoda, że przeszło parę ładnych (owszem) zdjęć, ale z mało precyzyjnymi lub wręcz mylącymi opisami przedstawionych obiektów. W odniesieniu do zdjęć fauny i flory np. wśród wyróżnionych jest zdjęcie dolnej strony liścia paproci (jakiej?) nie z zarodnikami lecz kupkami zarodni, na innym jest mak polny, a nie polski, ślimak lądowy (jaki?), nie kwiat a kwiatostan wiciokrzewu pomorskiego w jakiejś (jakiej?) odmianie uprawnej (nietypowe barwy).
Sphere eversion – ciekawie zilustrowany artykuł.