Z przyjemnością ogłaszamy kolejną edycję konkursu “Wiki Lubi Zabytki”. Jest to otwarty konkurs fotograficzny. 10 najlepszych zdjęć tegorocznej edycji “Wiki Lubi Zabytki” trafi do międzynarodowego finału konkursu, gdzie będzie rywalizować ze zdjęciami z kilkudziesięciu krajów.


 

Celem konkursu jest sfotografowanie i zachowanie dla przyszłych pokoleń zabytków Polski i świata. Ideą jest zgromadzenie dokumentacji polskiego dziedzictwa materialnego i udostępnienie go za darmo każdemu na świecie. 

Konkursowe fotografie staną się częścią zasobów multimedialnych Wikipedii i będą mogły ilustrować hasła w jej niemal 300 wersjach językowych. Fotografie będą mogły też być używane - zupełnie za darmo - w wydawnictwach edukacyjnych czy turystycznych.

Interesują nas najróżniejsze zdjęcia zabytków. To mogą być dobre jakościowo lub interesujące zdjęcia najbardziej znanych obiektów w naszym kraju. Ale czekamy też na fotografie mniej znanych budynków. Może to być zabytkowy wiatrak, opuszczony zakład przemysłowy, mała kapliczka, nieczynny kościół - grunt, żeby obiekt widniał w rejestrze zabytków

Konkurs jest częścią światowej inicjatywy Wiki Loves Monuments.

Pomysł na konkurs narodził się w roku 2010 w Holandii. Rok później w rywalizacji o nagrody uczestniczyło już 5,5 tys. fotografów z 18 państw europejskich (w tym z Polski), którzy przesłali łącznie ponad 168 tys. zdjęć – dzięki temu Wiki Loves Monuments 2011 trafił do Księgi Rekordów Guinnessa w kategorii „Największy Konkurs Fotograficzny”. Trzecia edycja konkursu, która odbywała się w dniach 1-30 września 2012, objęła już cały świat: 15 tys. osób z 35 krajów przesłało ponad 365 tys. zdjęć.

Zależy nam, żeby pozyskane zdjęcia miały walor nie tylko estetyczny, ale też encyklopedyczny. Mają zachwycać, ale też edukować, uchwycone zabytki muszą znajdować się w rejestrze zabytków. Dlatego nasze jury składa się z osób, które nie tylko zajmują się fotografią, ale też są wikipedystami i wikipedystkami. Ocenią nie tylko walory techniczne i estetyczne fotografii, ale też to, czy będą też dobrze służyć Wikipedii, jej czytelnikom i czytelniczkom.

Dla zwycięzców przewidziane są atrakcyjne nagrody.

W roku 2021 konkurs trwa od 1 do 30 września.

ZOBACZ PORADNIK #JAKROBIĆZDJĘCIA
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Wiki_Lubi_Zabytki/Poradnik

ZOBACZ REGULAMIN KONKURSU

PATRONI MEDIALNI

ZAŁADUJ ZDJĘCIA

Wiki Lubi Zabytki

Fotografie nagrodzone w poprzednich latach

Kontakt

Natalia Szafran
natalia.szafran@wikimedia.pl

współpraca ze społecznością i sprawy organizacyjne

Nina Gabryś
nina.gabrys@wikimedia.pl

rzeczniczka prasowa

Przydatne linki

Wolna wiedza nie ma wakacji!

Nasi wolontariusze i wolontariuszki przez całe wakacje nieprzerwanie tworzyli nowe treści i uzupełniali strony Wikipedii o brakujące informacje.

Przed nami wciąż jeszcze masa pracy.

Dołóż swoją cegiełkę do dzieła budowy największego zbioru wolnej wiedzy w języku polskim.

Przekaż darowiznę

Bądź na bieżąco

Śledź nasze działania i plany

Zapisz się na nasz newsletter

Newsletter przybliża nasze działania i plany. Trafi do twojej skrzynki raz w miesiącu.

Skontaktuj się z nami

Masz pytania dotyczące naszych działań? Napisz do nas!

Kontakt

Autorzy zdjęć