Z przyjemnością ogłaszamy kolejną edycję konkursu “Wiki Lubi Zabytki”. Jest to otwarty konkurs fotograficzny, do którego zapraszamy wszystkich pasjonatów fotografii. 10 najlepszych zdjęć tegorocznej edycji “Wiki Lubi Zabytki” trafi do międzynarodowego finału konkursu Wiki Loves Monuments, gdzie będzie rywalizować ze zdjęciami z kilkudziesięciu krajów.


 

Celem konkursu jest sfotografowanie i zachowanie dla przyszłych pokoleń zabytków Polski i świata. Ideą jest zgromadzenie dokumentacji polskiego dziedzictwa materialnego i udostępnienie go za darmo każdemu na świecie. 

Konkursowe fotografie staną się częścią zasobów multimedialnych Wikipedii i będą mogły ilustrować hasła w jej niemal 300 wersjach językowych. Fotografie będą mogły też być używane - zupełnie za darmo - m.in. w celach edukacyjnych czy promocyjnych.

Mimo tego, że konkurs co roku cieszy się ogromną popularnością, to pamiętajmy, że zabytków nieruchomych w Polsce jest prawie 80 tys., więc praca polegająca na udokumentowaniu naszego dziedzictwa jest nadal nieskończona, podobnie jak zgromadzenie sumy ludzkiej wiedzy. Udział w konkursie mogą wziąć zdjęcia najbardziej znanych obiektów w naszym kraju. Z jeszcze większą ciekawością czekamy jednak na zdjęcia mniej oczywistych i znanych budynków, które potrzebują oka dobrego fotografa, żeby móc odkryć przed nami swoje piękno. W tym roku zachęca do tego specjalna kategoria konkursowa „Nieoczywiste Śląskie”, której partnerem jest Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego. W Wiki Lubi Zabytki okazja do fotograficznego wykazania się i pokazania światu piękna polskiego dziedzictwa kulturowego jest naprawdę wyjątkowa. Najlepsze fotografie trafią pod obrady międzynarodowego jury, a nagrodzone zdjęcia będzie oglądać cały świat, tak jak zdjęcie kościoła ewangelickiego w Stawiszynie Mariana Naworskiego z 2019 roku! Wiele zabytków nadal czeka na fotograficzne odkrycie, tak że aparaty w dłoń i do dzieła.”

- mówi o tegorocznej edycji konkursu jego koordynatorka, Kamila Neuman ze Stowarzyszenia Wikimedia Polska.

Konkurs jest częścią światowej inicjatywy Wiki Loves Monuments.

Pomysł na konkurs narodził się w roku 2010 w Holandii. Rok później w rywalizacji o nagrody uczestniczyło już 5,5 tys. fotografów z 18 państw europejskich (w tym z Polski), którzy przesłali łącznie ponad 168 tys. zdjęć – dzięki temu Wiki Loves Monuments 2011 trafił do Księgi Rekordów Guinnessa w kategorii „Największy Konkurs Fotograficzny”. Trzecia edycja konkursu, która odbywała się w dniach 1-30 września 2012, objęła już cały świat: 15 tys. osób z 35 krajów przesłało ponad 365 tys. zdjęć.

Zależy nam, żeby pozyskane zdjęcia miały walor nie tylko estetyczny, ale też encyklopedyczny. Mają zachwycać, ale też edukować, uchwycone zabytki muszą znajdować się w rejestrze zabytków. Dlatego nasze jury składa się z osób, które nie tylko zajmują się fotografią, ale też są wikipedystami i wikipedystkami. Ocenią nie tylko walory techniczne i estetyczne fotografii, ale też to, czy będą też dobrze służyć Wikipedii, jej czytelnikom i czytelniczkom.”

- dodaje Natalia Szafran-Kozakowska ze Stowarzyszenia Wikimedia Polska.

Dla zwycięzców przewidziane są atrakcyjne nagrody.

Konkurs trwa od 1 do 30 września.

ZOBACZ PORADNIK #JAKROBIĆZDJĘCIA
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Wiki_Lubi_Zabytki/Poradnik

ZOBACZ REGULAMIN KONKURSU

ZOBACZ WYNIKI KONKURSU WIKI LUBI ZABYTKI 2022

PATRONI MEDIALNI

ZAŁADUJ ZDJĘCIA

Wiki Lubi Zabytki

Fotografie nagrodzone w poprzednich latach

Kontakt

Kamila Neuman
kamila.neuman@wikimedia.pl

koordynatorka konkursu, specjalistka ds. otwartej kultury w Wikimedia Polska

Przydatne linki

Wolna wiedza nie ma wakacji!

Nasi wolontariusze i wolontariuszki przez całe wakacje nieprzerwanie tworzyli nowe treści i uzupełniali strony Wikipedii o brakujące informacje.

Przed nami wciąż jeszcze masa pracy.

Dołóż swoją cegiełkę do dzieła budowy największego zbioru wolnej wiedzy w języku polskim.

Przekaż darowiznę

Bądź na bieżąco

Śledź nasze działania i plany

Zapisz się na nasz newsletter

Newsletter przybliża nasze działania i plany. Trafi do twojej skrzynki raz w miesiącu.

Skontaktuj się z nami

Masz pytania dotyczące naszych działań? Napisz do nas!

Kontakt