Pomagamy udostępniać zasoby kultury i tworzyć nowe, powszechnie dostępne cyfrowe treści. Uzupełniamy informacje dostępne w Wikipedii o nowe artykuły, zdjęcia i filmy.

W dobie masowej digitalizacji ochrona dziedzictwa przed utratą jest w dużej mierze zapewniona. Priorytetem staje się ułatwienie wykorzystania już zdigitalizowanych zasobów. Udostępnianie kolekcji w Wikipedii wprowadza zbiory do cyfrowego obiegu kulturowego.

Wraz z instytucjami kultury i dziedzictwa (GLAM, angielski akronim od: Galerie Biblioteki Archiwa Muzea) prowadzimy działania, których efektem jest wzbogacenie Wikimedia Commons o reprodukcje dzieł sztuki, materiały archiwalne, fotografie, filmy czy nagrania audio o wysokiej wartości edukacyjnej – i ich wykorzystanie w artykułach Wikipedii.

Instytucje kultury udostępniają swoje zbiory znajdujące się w domenie publicznej lub przekazują wybrane materiały na wolnych licencjach. Każdy może je wykorzystywać w dowolnym celu, na przykład w broszurach, skryptach i publikacjach akademickich, w prasie, w Internecie, pracach plastycznych.

Kontakt

Chciałbyś porozmawiać o inicjatywach edukacyjnych, możliwości współpracy partnerskiej lub o pomysłach na projekty? Napisz na celina.strzelecka@wikimedia.pl.

Bądź na bieżąco

Śledź nasze działania i plany

Zapisz się na nasz newsletter

Newsletter przybliża nasze działania i plany. Trafi do twojej skrzynki raz w miesiącu.

Skontaktuj się z nami

Masz pytania dotyczące naszych działań? Napisz do nas!

Kontakt