Kobiety stoją za innowacyjnymi projektami, wielkimi odkryciami, prowadzą inspirujące badania i poszerzają horyzonty młodych ludzi. Kobiety tworzą i zaskakują, malują i rzeźbią, przełamując granice sztuki. O tajemnicach wszechświata nie wiemy jeszcze wszystkiego, ale jeśli mamy się dowiedzieć, to z dużym prawdopodobieństwem uda się to dzięki wybitnym fizyczkom, chemiczkom i innym naukowczyniom. Nasze miasta budowały i budują wybitne architektki, rewolucje rozpoczynały działaczki, szczyty i kosmos zdobywały podróżniczki i astronautki, historyczki, antropolożki i socjolożki analizowały społeczności ludzkie, ich dzieje i współczesność, aktorki podbijały serca publiczności, pisarki tworzyły opowieści, które zostają z nami do dziś…

W kobietach i ich biografiach kryje się historia naszego świata. Nieoceniona jest rola kobiet i ich pracy, niestety równocześnie nadal jest niewystarczająco opisana. To właśnie chcemy zmienić, tworząc największą na świecie encyklopedię – źródło naszej wspólnej wiedzy. Bez herstorycznej opowieści to się nam nie uda.

Dlatego właśnie cały marzec poświęcamy poszukiwaniu i promocji inspirujących kobiet – historycznych i współczesnych, których brakuje w polskojęzycznej Wikipedii.

Projekt (Nie)znane kobiety Wikipedii pozwala to zmienić!


Zapraszamy wikipedystów, wikipedystki, nowicjuszy i nowicjuszki do edytowania i uzupełniania Wikipedii o brakujące biografie, by przywrócić światu encyklopedyczne kobiety!


Bierzemy się do herstorycznej pracy!


Co nas czeka w ramach tegorocznej akcji (Nie)znane kobiety Wikipedii?

  • Konkurs edycyjny (Nie)znane kobiety Wikipedii – konkurs trwa przez cały marzec, szczegóły znajdziecie poniżej.
  • HerStoryczny webinar 20 marca o godzinie 18:30 poświęcony inspirującym i niesamowitym HerStoriom, w którym udział wezmą:
    • Agnieszka Jankowiak-Maik – Babka od histy,  wiceprezeska Fundacji Muzeum Historii Kobiet
    • Edyta Głowacka-Sobiech – profesorka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, fundatorka Fundacji Muzeum Historii Kobiet.
    • Karolina Wasielewska – dziennikarka, autorka książki Cyfrodziewczyny. Pionierki polskiej informatyki
  • edyton z Towarzystwem Miłośników Historii w Warszawie, który odbędzie się w dniach 28–29 marca w Warszawie.

Konkurs edycyjny

W tegorocznej edycji konkursu edycyjnego (Nie)znane kobiety Wikipedii przygotowaliśmy następujące kategorie:

PRZEKRACZANIE BARIER

sportowczynie, dyrektorki organizacji sportowych, paraolimpijki…

Pierwsze na mecie, niezwyciężone, o imponującej sile i wytrwałości. Kobiety w sporcie zdobywają szczyty, mistrzostwa, puchary, mają na koncie niesamowite sukcesy i wspólnie grają do jednej bramki, pokazując, że niemożliwe nie istnieje. Z powodzeniem łączą karierę sportową z innymi działaniami. Zachęcamy do edytowania artykułach o sportowczyniach, piłkarkach, tenisistkach, biegaczkach, hokeistkach i wszystkich innych kobietach, które w sporcie nie mają sobie równych!

ZMIANA ŚWIATA

naukowczynie, badaczki, kobiety STEM…

Kobiety stoją za innowacyjnymi projektami, wielkimi odkryciami, prowadzą inspirujące badania i poszerzają horyzonty młodych ludzi. O tajemnicach wszechświata, ludzi i zwierząt nie wiemy jeszcze wszystkiego, ale jeśli mamy się dowiedzieć, to z dużym prawdopodobieństwem uda się to dzięki wybitnym fizyczkom, badaczkom, astronomkom, zootechniczkom, patolożkom – kobietom STEM. Biografie i dokonania naukowczyń nadal często pozostają nieznane. Zachęcamy do edytowania artykułów na Wikipedii w ramach kategorii „Zmiana świata” . Piszmy o odkryciach, badaniach i ciekawych ścieżkach życiowych tych postaci kobiet nauki. Piszmy o odkryciach, badaniach i ciekawych ścieżkach życiowych kobiet nauki.

DLA CZŁOWIEKA

aktywistki, działaczki społeczne, obrończynie praw, wojowniczki, lekarki, historyczki, etnografki…

Wszczynały rewolucje, zawiadywały protestami, pisały petycje i ustawy. Chwytały za miecz albo za skalpel, broniąc ludzkiego życia. Przyglądały się przeszłości, by wskazać naukę na przyszłość. Wspierały tych, których prawa są zagrożone. Aktywistki, działaczki, emancypantki, ale i historyczki, etnografki, filozofki i lekarki – w tym roku w ramach kategorii „Dla człowieka” piszmy o tych, które w świecie podziałów i niepokoju podejmowały i podejmują działania na rzecz równości i wolności, przyglądają się człowiekowi, jego życiu i twórczości i są obok niego jako działaczki i jako obserwatorki, bez względu na warunki, swój wiek czy przeciwności losu.

W NIEZNANE

podróżniczki, pilotki, odkrywczynie, astronautki, reporterki

NIECH BĘDZIE PIĘKNIE

artystki, poetki, pisarki, fotografki, graficzki, aktorki

Zachęcamy do pisania artykułach o odważnych podróżniczkach, pionierkach lotów kosmicznych, nieustraszonych reporterkach, kobietach, które wyznaczały szlaki i nie znały ograniczeń. W ramach kategorii „W nieznane” poznacie inspirujące historie o przekraczaniu barier i granic – nie tylko geograficznych. Podzielmy się ze światem tymi biogramami!

Wiele osób kojarzy nazwisko Boznańskiej i Łempickiej, ale polskich artystek było dużo więcej, a wiedza o nich dalej pozostaje nieodkryta i szerzej nieznana. Świat sztuki to nie tylko malarki czy rzeźbiarki, ale też pisarki, poetki, graficzki, fotografki i aktorki. O ich twórczości, inspiracjach i życiowych wyzwaniach chcemy opowiedzieć w Wikipedii. Zachęcamy do edytowania w ramach kategorii „Niech będzie pięknie”.

ZASADY KONKURSU

Hasła biorące udział w konkursie muszą:

Jeśli masz kłopoty z napisaniem hasła i spełnieniem warunków konkursowych, zajrzyj na stronę dla początkujących. Możesz też poprosić o pomoc tutaj: Pomoc:Pytania nowicjuszy.

Więcej szczegółów na temat konkursu znajduje się w Regulaminie konkursu dostępnym na stronie Wikimedia Polska.

NAGRODY

Pisząc hasła o kobietach, możesz otrzymać wyjątkowe nagrody! Trafią do osób, które w poszczególnych pięciu rundach konkursu napiszą najwięcej nowych haseł biograficznych o kobietach o wielkości min. 2 kB, a także osoby, która zdobędzie największą liczbę punktów za pisanie haseł wysokiej jakości.

Konkurs odbywa się w pięciu rundach:

  • I runda od 1 do 6 marca
  • II runda od 7 do 12 marca
  • III runda od 13 do 18 marca
  • IV runda od 19 do 24 marca
  • V runda od 25 do 31 marca

Pod koniec każdej rundy policzymy wszystkie nowe hasła biograficzne o kobietach o wielkości min. 2 kB. Osoba, która napisze ich najwięcej, otrzyma zestaw książek i gadżetów!

Partnerstwa

W ramach tegorocznej akcji (Nie)znane kobiety Wikipedii współpracę z nami w ramach konkursu oraz pozostałych działań podjęli:

Więcej informacji:

avatar

KONTAKT

tel. 793038009

email: kontakt@wikimedia.pl

Bądź na bieżąco

Śledź nasze działania i plany

Zapisz się na nasz newsletter

Newsletter przybliża nasze działania i plany. Trafi do twojej skrzynki raz w miesiącu.

Skontaktuj się z nami

Masz pytania dotyczące naszych działań? Napisz do nas!

Kontakt