Wikimedia Polska

Jesteśmy stowarzyszeniem twórców Wikimediów czyli Wikipedii oraz pozostałych projektów siostrzanych, jesteśmy również oficjalnym partnerem Wikimedia Fundation.
Dbamy o poszerzanie zasobów wolnej wiedzy, digitalizację polskich dóbr kultury i rozwój kompetencji cyfrowych dzieci, młodzieży i dorosłych.
Naszą misją jest zebranie sumy ludzkiej wiedzy w jednym miejscu tak aby każdy miał do niej niczym nie ograniczony dostęp!

Nasze działania

Wspieramy Wikipedystów – motywujemy, animujemy, prowadzimy konkursy i szkolenia, zapewniamy pomoc prawną oraz tworzymy Wikipedystom jak najlepsze warunki do edycji Wikipedii.

Edukujemy – prowadzimy projekty edukacyjne skierowane do szkół i uczelni wyższych, prowadzimy szkolenia Wikipedystów oraz edukujemy społeczeństwo w zakresie Wolnej Wiedzy i otwartych zasobów edukacyjnych.

Dajemy dostęp do kultury i sztuki – współpracując z polskimi Instytucjami Kultury i sztuki digitalizujemy ich zbiory powiększając otwarte zasoby wiedzy i dając dostęp do nich szerokiej publiczności.

Wspieramy edukację– tworzymy materiały edukacyjne dla uczniów i nauczycieli, wprowadzamy innowacyjne metody kształcenia w ramach polskiej edukacji.

Tworzymy coraz lepsze Wikimedia – nieustannie dbamy o rozwój Wikipedii i projektów siostrzanych – organizujemy konkursy edycyjne, fotograficzne, tworzymy ułatwienia dla nowych edytorów.

Nasze projekty

GLAM-WIKI to projekt inicjujący współpracę instytucji kultury z Wikipedią i innymi serwisami Wikimedia. Współpraca z Wikipedią pozwala wszystkim instytucjom kultury w łatwy sposób dzielić się swoimi zbiorami i materiałami z ludźmi na całym świecie oraz wzbogacać otwarte zasoby ogólnie dostępnej wiedzy. Projekty GLAM-Wiki pozwalają dotrzeć do szerokiego grona odbiorców, angażują lokalne społeczności w życie instytucji, promują ideę dziedzictwa i dają możliwość wspierania artystów i artystek.

instytucji kultury

Wiki-Rezydentów

zdigitalizowanych plików

Wikiszkoła – czyli projekt mający na celu włączenie teorii i praktyki Wikipedii (i jej projektów) w główny nurt edukacji. Współpracując ze szkołami i uniwersytetami powstały nowoczesne i innowacyjne materiały edukacyjne, wikizeszyty oraz scenariusze lekcji wykorzystujące otwarte zasoby edukacyjne.

uczestniczących szkół

uniwersytety

szkoleń dla nauczycieli i wykładowców

przeszkolonych nauczycieli

przeszkolonych uczniów

Bądź na bieżąco

Śledź nasze działania i plany

Zapisz się na nasz newsletter

Newsletter przybliża nasze działania i plany. Trafi do twojej skrzynki raz w miesiącu.

Skontaktuj się z nami

Masz pytania dotyczące naszych działań? Napisz do nas!

Kontakt