Bądź na bieżąco!

W Międzynarodowy Dzień Muzeów 2022 ponad 20 oddziałów Wikimedia na całym świecie łączy siły!

Międzynarodowy Dzień Muzeów, który odbędzie się 18 maja 2022 jest wydarzeniem organizowanym przez Międzynarodową Radę Muzeów przy UNESCO od 1977 r., by zwiększać świadomość, na temat roli muzeów w naszej kulturze i podkreślić niesamowitą wartość, jaka tkwi w wymianie kulturalnej.  Z tej okazji Wikimedia Foundation i organizacje siostrzane organizują niezwykły konkurs Wikidanych!

Inicjatywa ma inspirować do edytowania i ulepszania danych o muzeach, ludziach z nimi związanymi oraz obiektach i wydarzeniach, ma formę lokalnych edycji współdzielących tą samą koncepcję, ale skupiających się na danych obszarach geograficznych. Edytorzy z całego świata mogą uczestniczyć w każdej lokalnej edycji konkursu. WMCH Map Service jest wspaniałym narzędziem, które pomoże sprawdzić czy dane muzeum jest w Wikipedii.

”Muzea to przestrzeń rozwoju wzajemnego zrozumienia i dialogu pomiędzy kulturami całego świata. Szczególnie teraz, po tak trudnym dla kultury czasie pandemii COVID-19 potrzebujemy rozmawiać o wartości jaka jest dziedzictwo. Dlatego właśnie w maju 2022 ponad 20 oddziałów Wikimedia z całego świata łączy  siły, aby przenieść tę świadomość na ogólnodostępne treści Wikipedii i jej projektów siostrzanych. W tym roku także Wikimedia Polska dołącza do inicjatywy, wspólnie edytujemy i poprawiamy artykuły o muzealnictwie, galeriach i sztuce. ” – mówi Kamila Neuman z Wikimedia 

Projekt jest koordynowany przez Wikimedia Szwajcaria we współpracy z Wikimedia Austria i bezpośrednim wsparciu przez Wikimedia Niemcy.

“Przez ostatnie kilka lat, to wydarzenie było dla nas okazją do poprawienia obecności muzeów w Wikipedii, Wikidanych i innych projektach Wikimedia” mówi Ulrich Lantermann z Wikimedia Szwajcaria.

“Sposób, w jaki muzea wchodzą w interakcje z publicznością, drastycznie się zmienił od początku pandemii Covid-19, a cyfryzacja stała się priorytetem dla wielu z nich” mówi Alexandra Fernandez Coego, Dyrektorka Komunikacji i Public Relations w ICOM. “Jednakże mniejsze i lokalne muzea często nie mają środków, aby utrzymać obecność online. Celem naszej współpracy z Wikimedia jest wsparcie takich muzeów i zmniejszanie luki cyfrowej”.

Jedną z kluczowych misji organizacji afilianckich i grup Wikimedia jest wspieranie wolontariuszy współtworzących Wikipedię i pomaganie instytucjom kultury w cyfrowym dzieleniu się swoją wiedzą kuratorską, zbiorami i zasobami z globalną społecznością za pośrednictwem globalnej platformy. Razem opowiadamy się za wolną wiedzą na świecie. Ten wspólny projekt jest imponującym przykładem tego zaangażowania.

Więcej informacji

Bądź na bieżąco

Śledź nasze działania i plany

Zapisz się na nasz newsletter

Newsletter przybliża nasze działania i plany. Trafi do twojej skrzynki raz w miesiącu.

Skontaktuj się z nami

Masz pytania dotyczące naszych działań? Napisz do nas!

Kontakt

Autorzy zdjęć