Bądź na bieżąco!

(Nie)znane kobiety Wikipedii 2022

Kobiety stoją za innowacyjnymi projektami, wielkimi odkryciami, prowadzą inspirujące badania i poszerzają horyzonty młodych ludzi. Kobiety tworzą i zaskakują, malują i rzeźbią, przełamując granice sztuki. O tajemnicach wszechświata nie wiemy jeszcze wszystkiego, ale jeśli mamy się dowiedzieć, to z dużym prawdopodobieństwem uda się to dzięki wybitnym fizyczkom, badaczkom, naukowczyniom. Nasze miasta budowały i budują wybitne architektki, rewolucje rozpoczynały działaczki, szczyty zdobywały podróżniczki, aktorki zdobywały serca publiczności, pisarki budowały opowieści, które zostają z nami do dziś.

W kobietach i kobiecych biografiach kryje się historia naszego świata. Nieoceniona jest rola kobiet i ich pracy, niestety równocześnie jest jeszcze w dalszym ciągu niewystarczająco nieopisana. To właśnie chcemy zmienić. Tworzymy największą na świecie encyklopedię – źródło naszej wspólnej wiedzy, bez herstorycznej opowieści to się nam nie uda.

Projekt (Nie)znane Kobiety Wikipedii pozwala to zmienić! 

Zapraszamy wikipedystów, wikipedystki, nowicjuszy i nowicjuszki do edytowania i uzupełniania Wikipedii o brakujące biografie, by przywrócić światu encyklopedyczne kobiety! Bierzemy się do herstorycznej pracy!

ZASADY KONKURSU

Hasła biorące udział w konkursie muszą:

Jeśli masz kłopoty z napisaniem hasła i spełnieniem warunków konkursowych, zajrzyj na stronę dla początkujących. Możesz też poprosić o pomoc tutaj: Pomoc:Pytania nowicjuszy.

Więcej szczegółów na temat konkursu znajduje się w Regulaminie konkursu dostępnym na stronie Wikimedia Polska.

NAGRODY

Pisząc hasła o kobietach, możesz otrzymać wyjątkowe nagrody! Otrzymają je osoby, które w poszczególnych pięciu rundach konkursu napiszą najwięcej nowych haseł biograficznych o kobietach o wielkości min. 2 kB, a także osoba, która napisze najwięcej haseł konkursowych, które trafią do rubryki Czy wiesz… na stronie głównej Wikipedii. Dodatkowe nagrody możecie zdobyć pisząc hasła w specjalnych kategoriach tematycznych.

Bądź na bieżąco!

(Nie)znane kobiety Wikipedii 2022

Kobiety stoją za innowacyjnymi projektami, wielkimi odkryciami, prowadzą inspirujące badania i poszerzają horyzonty młodych ludzi. Kobiety tworzą i zaskakują, malują i rzeźbią, przełamując granice sztuki. O tajemnicach wszechświata nie wiemy jeszcze wszystkiego, ale jeśli mamy się dowiedzieć, to z dużym prawdopodobieństwem uda się to dzięki wybitnym fizyczkom, badaczkom, naukowczyniom. Nasze miasta budowały i budują wybitne architektki, rewolucje rozpoczynały działaczki, szczyty zdobywały podróżniczki, aktorki zdobywały serca publiczności, pisarki budowały opowieści, które zostają z nami do dziś.

W kobietach i kobiecych biografiach kryje się historia naszego świata. Nieoceniona jest rola kobiet i ich pracy, niestety równocześnie jest jeszcze w dalszym ciągu niewystarczająco nieopisana. To właśnie chcemy zmienić. Tworzymy największą na świecie encyklopedię – źródło naszej wspólnej wiedzy, bez herstorycznej opowieści to się nam nie uda.

Projekt (Nie)znane Kobiety Wikipedii pozwala to zmienić! 


Zapraszamy wikipedystów, wikipedystki, nowicjuszy i nowicjuszki do edytowania i uzupełniania Wikipedii o brakujące biografie, by przywrócić światu encyklopedyczne kobiety!


Bierzemy się do herstorycznej pracy!


Naukowczynie

Kobiety STEM

Kobiety sztuki

Kobiety stoją za innowacyjnymi projektami, wielkimi odkryciami, prowadzą inspirujące badania. Biografie i dokonania naukowczyń jednak dalej pozostają często nieznane, nie można na to pozwolić. W tegorocznej edycji (Nie)znanych Kobiet Wikipedii w ramach kategorii “Naukowczynie” zapraszamy do edytowania artykułów na Wikipedii poświęconych kobietom i ich fascynującym sukcesom.

Partner kategorii: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Niesamowite fizyczki, badaczki, astronomki, kobiety STEM odkrywają wielkie tajemnice i dokonują innowacyjnych odkryć. Zachęcamy do edytowania artykułów na Wikipedii o tych właśnie fascynujących badaniach i ciekawych ścieżkach życiowych tych postaci w ramach kategorii

Wszyscy kojarzymy nazwisko Boznańskiej i Lempickiej, ale polskich artystek było dużo więcej, a wiedza o nich dalej pozostaje nieodkryta i szerzej nieznana. O ich twórczości, inspiracjach, życiowych wyzwaniach, malarskich i rzeźbiarskich chcemy opowiedzieć i zachęcamy do edytowania w ramach kategorii “Kobiety Sztuki”

Kobiety sportu

Pierwsze na mecie, niezwyciężone, o imponującej sile i wytrwałości. Kobiety w sporcie zdobywają szczyty, mistrzostwa, puchary, mają na koncie niesamowite sukcesy i wspólnie grają do jednej bramki, pokazując, że dla kobiet nic nie jest niemożliwe. Zachęcamy do edytowania artykułach o sportwomenkach, piłkarkach, tenisistkach, koszykarkach, hokeistkach i wszystkich innych kobietach, które w sporcie nie mają sobie równych!

Działaczki

Wszczynały rewolucje, zawiadywały protestami, pisały petycje i ustawy, bronią i wspierają tych, których prawa są zagrożone – aktywistki, działaczki, emancypantki, kobiety, które angażują się społecznie, politycznie i stoją na czele ruchów na rzecz pozytywnej zmiany w świecie-w tym roku w ramach akcji (Nie)znane, to o nich chcemy napisać! W świecie podziałów i niepokoju walka na rzecz równości i wolności nigdy nie była bardziej istotna. Doceńmy tę niezwykłą pracę kobiet!

Kurpianki

Budowanie lokalnych historii i dbanie o mocną reprezentację regionalnego dziedzictwa jest niezwykle istotne na drodze budowania otwartej Wikipedii. W tym roku w ramach konkursu towarzyszącemu (Nie)znane kobiety Wikipedii zapraszamy do edytowania artykułów o Kurpiankach! Dla edytorów i edytorek piszących hasła o Kurpiankach przygotowaliśmy listę propozycji haseł wraz z przykładowymi źródłami, a także wyjątkowe nagrody!

Partnerka kategorii: Kurpianka w wielkim świecie

ZASADY KONKURSU

Hasła biorące udział w konkursie muszą:

Jeśli masz kłopoty z napisaniem hasła i spełnieniem warunków konkursowych, zajrzyj na stronę dla początkujących. Możesz też poprosić o pomoc tutaj: Pomoc:Pytania nowicjuszy.

Więcej szczegółów na temat konkursu znajduje się w Regulaminie konkursu dostępnym na stronie Wikimedia Polska.

NAGRODY

Pisząc hasła o kobietach, możesz otrzymać wyjątkowe nagrody! Otrzymają je osoby, które w poszczególnych pięciu rundach konkursu napiszą najwięcej nowych haseł biograficznych o kobietach o wielkości min. 2 kB, a także osoba, która napisze najwięcej haseł konkursowych, które trafią do rubryki Czy wiesz… na stronie głównej Wikipedii. Dodatkowe nagrody możecie zdobyć pisząc hasła w specjalnych kategoriach tematycznych.

Konkurs odbywa się w pięciu rundach:

Pod koniec każdej rundy policzmy wszystkie nowe hasła biograficzne o kobietach, o wielkości min. 2 kB, a osoba, która napisze ich najwięcej, otrzyma zestaw gadżetów oraz puzzle z motywem kobiecym!

Nagroda specjalna

Po 60 dniach od daty zakończenia konkursu zostanie ponadto przyznana nagroda specjalna – zestaw gadżetów, wyjątkowy plakat zaprojektowany przez polską artystkę oraz upominek-niespodzianka! Zdobędzie je osoba, która wykaże się wysoką jakością pisanych haseł i zdobędzie największą liczbę punktów (według punktacji przedstawionej poniżej) za za napisanie lub znaczące rozbudowanie haseł biograficznych o kobietach, które uzyskają status artykułu dobrego lub medalowego lub będą prezentowane w rubryce „Czy wiesz…”.

Dodatkowe nagrody za hasła w kategoriach specjalnych

Spośród osób, które napiszą hasła z przynajmniej pięciu kategorii specjalnych i wpiszą hasła wraz z nazwami użytkowników w odpowiednią tabelę na stronie kategorii specjalnych rozlosujemy 3 dodatkowe nagrody – zestaw upominków.

Nagroda w kategorii tematycznej „Kobiety regionu kurpiowskiego”

Dodatkową nagrodę specjalną – zestaw książek związanych z Kurpiami, zdobędzie 5 osób, która napisze najwięcej haseł w kategorii Kobiety regionu kurpiowskiego.

avatar

KONTAKT

tel. 793038009

email: kontakt@wikimedia.pl

Autorzy zdjęć

Autorstwa JElder (WMF), Wikipedia 15 cake from Wikimedia Foundation event, bearbeitet von Valerie Schandl (WMDE) - FileWikipedia_15_cake_from_Wikimedia_Foundation_event.jpg, CC BY-SA 4.0, httpscommons.wikimedia (7)