Bądź na bieżąco!

Wikipedia dla klimatu!

By John Englart from Fawkner, Australia - Kids say climate action now - Climate crisis rally Melbourne - IMG_7702, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=87536743

Wraz z początkiem jesieni we współpracy z przedstawicielami portalu Nauka o klimacie rozpoczynamy nowy projekt pod hasłem “Wikipedia dla klimatu”. Wspólnym celem jest budowanie i poszerzanie aktualnej wiedzy o zmianach klimatu i ochronie środowiska.  Misją Wikipedii jest stworzenie, powszechnie dostępnego, największego na świecie zbioru wiedzy, nie może w nim zabraknąć więc artykułów o ekologii. 

Przedstawiciele “Nauki o klimacie” przygotowali listę artykułów, które wymagają opracowania w Wikipedii. Lista jest dostępna w wikiprojekcie Wikipedia dla klimatu. Redakcję portalu tworzą prof. dr hab. Szymon Malinowski (fizyk atmosfery, specjalista z zakresu fizyki chmur i opadów oraz modelowania numerycznego procesów atmosferycznych); dr Aleksandra Kardaś (fizyczka atmosfery, popularyzatorka nauki, autorka „Książki o wodzie”); Marcin Popkiewicz (fizyk jądrowy, przedsiębiorca, dziennikarz, autor książek „Świat na rozdrożu”, „Rewolucja energetyczna. Ale po co?” i portalu „Ziemia na rozdrożu”) i inni specjaliści, którzy dołączą do grona edytujących.

W ramach projektu odbywać się będą szkolenia dla wolontariuszy – edytorów oraz edytony, mające na celu wspólną pracę nad konkretnymi zagadnieniami.

Projekt jest częścią ogólnopolskiej inicjatywy GLAM-Wiki, której ideą jest inicjowanie współpracy instytucji kultury z Wikipedią i innymi serwisami Wikimedia.

Autorzy zdjęć

1024px-Kids_say_climate_action_now_-_Climate_crisis_rally_Melbourne_-_IMG_7702_(49568893736)

John Englart

CC BY-SA 2.0