Bądź na bieżąco!

Nasze kampanie edycyjne – koniec marca 2020

Początek wiosny jest dla nas już od kilku lat gorącym okresem na froncie kampanii edycyjnych na polskojęzycznej Wikipedii. 🙂
W tym roku jest to czas wyjątkowo nietypowy, gdy w trosce o zdrowie uczestników oraz wobec obostrzeń związanych z pandemią COVID-19 byliśmy zmuszeni anulować lokalne wydarzenia towarzyszące oraz poważnie przeorganizować naszą pracę. Mimo tych przeszkód uznaliśmy, że wirus jest tylko kolejnym dobrym powodem by zostać w domu i edytować, a akcje edycyjne mogą jeszcze do tego zachęcić. Z powyższych powodów nawet gdy nie starcza nam czasu na blog, nasze wpisy na wiki i działania nie ustają, a Autorki i autorzy mają z czego wybierać!

(Nie)znane kobiety Wikipedii

Już tradycyjnie marzec jest dla nas miesiącem uzupełniania kobiecych biogramów. Wcześniej w formacie Wikipedia też jest kobietą, od zeszłego roku prowadzona w nowej formule (Nie)znane kobiety Wikipedii, akcja Stowarzyszenia zaprasza do dodawania i rozbudowy na polskojęzycznej Wikipedii brakujących kobiecych biogramów. Do zeszłorocznego sukcesu mierzonego liczbami haseł (blisko 700) oraz nowych redaktorek i redaktorów wciąż nieco nam brakuje (na 48 godzin przed końcem zgłoszono mniej niż 350 wpisów), niemniej radość z każdego nowego autorka, biogramu i spotkania, nawet on-line, pozostaje wysoka!

Nowością w tej edycji jest wirtualny edyton prowadzony 30 marca z przyjaciółmi z Mazowieckiej Biblioteki Cyfrowej, na który zapraszamy od 16:00:

https://meet.google.com/sag-ehjy-hog

Tematem są (Nie)znane kobiety Wikipedii i WikiGap.

WikiGap – i cóż, że ze Szwecji?

W największej encyklopedii świata w jej licznych językach wciąż brakuje haseł o wielu ważnych kobietach z różnych dziedzin życia. Na szczęście wspólnie możemy to zmienić! Z tego powodu do międzynarodowej akcji edycyjnej o nazwie WikiGap Challenge zaprasza Ministerstwo Spraw Zagranicznych Szwecji, a my Mu partnerujemy na terenie Polski i Wikipedii w języku polskim.

Warsztat edycyjny w trakcie WikiGap 2018. Warszawa, ambasada Królestwa Szwecji. Dziś to niestety niemożliwe…
Autor: Masti. Licencja Creative Commons BY-SA 4.0

Inicjatywa wiąże się z konkursem edycyjnym: międzynarodowym, ale też z polską odnogą z nagrodami-niespodziankami od nas i Ambasady. Cel jest szczytny, wybaczcie więc nam brak fizycznego spotkania edycyjnego w tym roku i odwiedzajcie polskojęzyczną stronę akcji!

Wiosna, wiosna… CEE Spring 2020

Marzec się jeszcze nie skończył, a już zaczął się międzynarodowy konkurs edycyjny CEE Spring 2020 organizowany przez społeczność szeroko pojętej Europy środkowej i wschodniej.

Logo kampanii CEE Spring

Nasza akcja trwa od 21 marca do 31 maja i polega o pisaniu o kolejnych krajach i kulturach, najlepiej zgodnie z napiętym kalendarzem! Wczoraj zakończyliśmy tydzień poświęcony Austrii i Słowenii, któremu zawdzięczamy opisy m.in. idryjskich koronek oraz wieżowca, trzęsienia ziemi i cmentarza w Lublanie.

Konkurs w poprzednich latach przyniósł 3 434 nowych haseł i liczymy w tym roku na dalsze wpisy dotyczące naszego regionu! Kolejny tydzień zaprasza nas na Węgry i do Erzji.

Więcej nt. konkursu w poprzednim wpisie.

Tygodnie Tematyczne

Na koniec przypominamy o organizowanych przez społeczność Wikipedii Tygodniach Temacznych: 28 marca rozpoczął się pierwszy tydzień artykułu libańskiego, a wcześniej w marcu skończyły się tygodnie szkocki i słoweński. Następny przystanek w kwietniu: Ameryka Centralna!

Podobne strony

Większość CEE Spring 2020 za nami!

Projekty Stowarzyszenia Wikipedia

Wiosna jest porą roku, gdy szczególnie zachęcamy do pisania o regionie bardzo szeroko pojętej Europy środkowej i wschodniej. Serdeczne zachęty kierujemy także tym razem, zwłaszcza gdy pandemia zostawia nam podróże….

Read more

Mamy wiosnę! Międzynarodowy konkurs CEE Spring 2020 rozpoczęty

Projekty Stowarzyszenia Światowe Wikimedia Wikipedia

Pierwszy dzień wiosny przywitał nas względnym chłodem, a pandemia COVID-19 skłania nas do pozostania w domach. W trosce o nasze wspólne zdrowie i naszą wspólną ulubioną encyklopedię zachęcamy do spędzenia….

Read more

Bądź na bieżąco

Śledź nasze działania i plany

Zapisz się na nasz newsletter

Newsletter przybliża nasze działania i plany. Trafi do twojej skrzynki raz w miesiącu.

Skontaktuj się z nami

Masz pytania dotyczące naszych działań? Napisz do nas!

Kontakt