Bądź na bieżąco!

Miesiąc Wyróżnionego Artykułu 2019 podsumowany

Koniec roku zachęca do podsumowań i przyjrzenia się naszym akcjom. Jedną z nich był przywołany przy okazji tegorocznych 18. urodzin polskojęzycznej Wikipedii Miesiąc Wyróżnionego Artykułu – inicjatywa społeczności Wikipedystów polegająca na zwiększeniu liczby wyróżnionych artykułów i ilustracji poprzez szczególne skupienie się na nich przyłączających się do tej kampanii autorów.

Przez miesiąc przed urodzinami Wikipedii uczestnicy skupiają się na tworzeniu, a następnie recenzowaniu i szlifowaniu artykułów na medal, Dobrych Artykułów oraz medalowych list haseł i ilustracji. Pierwszy taki miesiąc rozpoczął się 26 sierpnia 2013 roku przed 12. urodzinami i był powtarzany w latach 2014 i 2016. Trzy ówczesne akcje zaowocowały łącznie 44 nowymi artykułami medalowymi (najwyższe wyróżnienie jakości Wikipedii) i 177 nowymi artykułami „dobrymi”, a także licznymi poprawkami, listami, ilustracjami a nawet odebranymi wyróżnieniami.

MWA 2019

W tym roku, nie mogąc przeoczyć 18. urodzin, wróciliśmy do tej zabawy po raz czwarty: by wziąć w niej udział zgłoszenie propozycji lub przyznanie wyróżnienia musiały odbyć się w wrześniu. Autorki i autorzy polskojęzycznej Wikipedii nie zawiedli i tym razem: 91 uczestników zgłosiło 119 propozycji, z których aż 116 otrzymało wyróżnienie! Łącznie pl.Wikipedia wzbogaciła się o 17 nowych artykułów na medal, 81 Dobrych Artykułów, 10 list na medal i 8 ilustracji na medal. Jednocześnie żadnej pozycji nie odebrano wyróżnienia.

Wśród medalowych haseł przywitaliśmy m.in. artykuł poświęcony niszczycielowi ORP Burza, opracowania nt. słynnych filmów: Hitchcocka (Psychoza) i Wajdy (Ziemia obiecana) oraz bitew i roślin. Pośród nowych Dobrych Artykułów znajdziemy całą flotę okrętów, faunę (w tym wymarłą), wydarzenia historyczne, samoloty, sygnał z kosmosu oraz biogramy: od aktorki i astronauty do zbiegłego z obozu zagłady więźnia.

Przykładowe odznaki MWA 2019. Autor: Nostrix. CC-BY-SA 4.0

Każde wyróżnienie poprzedzone jest weryfikacją i dyskusją, często wnikliwą i prowadzącą do dalszej głębokiej rozbudowy i ulepszeń. Między innymi dzięki temu proces wyróżnień w tej kampanii był tak rozciągnięty: od wyróżnionego 1 września hasła o mieście Betsaida do udekorowanego 12 grudnia medalem orła bielika. Proces ten wymaga wiele zaangażowania, cierpliwości i wysiłku: zarówno autorów jak i recenzentów oraz organizatorów.

Aby pokrzepić się w tej kampanii nie tylko komunikowaliśmy się z sobą ale i przyznawaliśmy symboliczne odznaczenia, także upamiętniające naszych odeszłych kolegów znanych z wysokiej jakości pracy – w tym roku Piotra Krystiana Domaradzkiego (Belissariusa) oraz Krzysztofa Machockiego (Halibutta). W uznaniu zasług wręczyliśmy sobie nie tylko 3 symboliczne Belissariusy, ale i aż 12 złotych, 3 srebrne i 3 brązowe Halibutty! Nowością było też wyróżnienie za utworzenie całych łańcuchów wyróżnionych haseł. Nic jednak nie zmieni faktu, że dopracowanie artykułów, które czasem mogą stanowić najlepsze opracowanie tematu w języku polskim jest czynnością wymagającą. Stąd wszystkim uczestnikom należą się ogromne podziękowania. Dziękujemy i oby do zobaczenia za rok!

Pełny spis zgłoszeń i wyróżnień oraz generalną klasyfikację punktową uczestników Miesiąca Wyróżnionego Artykułu 2019 znajdziemy oczywiście na Wikipedii.

O wyróżnionych treściach

Wyróżnienia przyznawane przez samych Wikipedystów są dla nas ważnym sposobem monitorowania i zapewniania jakości prezentowanych treści oraz promowania najlepszych prac i dziękowania autorom. Przyznawane (a czasem odbierane!) wyróżnienia są zatem przez nas skrzętnie odnotowywane.

Dziś, 29 grudnia 2019 r., pl.Wikipedia posiada 3 837 wyróżnionych haseł (0,2795% spośród wszystkich 1 376 317 w tej chwili): 846 medalowych, 2 762 „Dobrych” i 229 list na medal.

Mamy nadzieję, że wyróżnione treści (także prezentowane na stronie głównej Wikipedii!) cieszą PT czytelników i pozwalają znaleźć na Wikipedii wiele ciekawych i rzetelnie udokumentowanych faktów.

Kampania Miesiąc Wyróżnionego Artykułu 2019 była organizowana przez Stowarzyszenie Wikimedia Polska i nieocenionych wolontariuszy polskojęzycznej Wikipedii.

Podobne strony

Większość CEE Spring 2020 za nami!

Projekty Stowarzyszenia Wikipedia

Wiosna jest porą roku, gdy szczególnie zachęcamy do pisania o regionie bardzo szeroko pojętej Europy środkowej i wschodniej. Serdeczne zachęty kierujemy także tym razem, zwłaszcza gdy pandemia zostawia nam podróże….

Read more

Ostatni dzwonek by wskazać cel swojego 1% podatku

Stowarzyszenie

Drodzy Czytelnicy, Sympatycy i Wolontariusze Wikipedii i Wikimediów! W zeszłym roku Wikipedia ukończyła 18 lat. Jej wolontariusze, od 2001 roku zbierający sumę ludzkiej wiedzy, uczynili ją największym źródłem faktów w….

Read more

1 400 000 haseł po polsku!

Wikipedia

6 kwietnia polskojęzyczna Wikipedia osiągnęła swój kolejny ilościowy kamień milowy: hasłem nr 1 400 000 jest Frauenkappelen, gmina w Szwajcarii w dwujęzycznym kantonie Berno, której oczywiście bardzo gratulujemy zaszczytu! 😎….

Read more