Bądź na bieżąco!

Upamiętnienie

Koniec października i listopad to szczególny okres w polskiej kulturze, kiedy odwiedzamy groby bliskich i dalszych zmarłych, tym samym pielęgnując pamięć o nich. Drugim sposobem na upamiętnienie może być uczestnictwo w specjalnym wiki-projekcie, którego celem jest sporządzenie dokumentacji fotograficznej nagrobków, miejsc pochówku i cmentarzy na terenie Polski.

Projekt “Upamiętnienie” potrwa do 15 listopada. W jego ramach zapraszamy do przesyłania fotograficznej dokumentacji nagrobków, miejsc pochówku lub pamięci ze szczególnym uwzględnieniem nagrobków osób zasłużonych (np. artyści, politycy, samorządowcy, ludzie nauki) oraz nagrobków o znaczeniu historycznym (przedwojenne i starsze) oraz dokumentacji fotograficznej cmentarzy (w formie zdjęć widoków ogólnych). Fotografie posłużą do uzupełnienia bazy multimediów w Wikipedii jaką jest Wikimedia Commons i będą symboliczną formą upamiętnienia osób zmarłych.

Oświetlony zniczami grób harcerski w Łodzi. Na drugim planie napis Czuwaj i lilia harcerska, przepasane biało-czerwoną szarfą. Za nimi ściana pamiątkowa.
Wszystkich Świętych na Starym Cmentarzu w Łodzi – grób polskich harcerzy. Wykonano 1 XI 2014. Autor: Zorro2212. Licencja CC BY-SA 4.0.

Na stronie projektu dodatkowo podano nazwiska zmarłych, zasłużonych osób, których miejsc pochówku na Powązkach Starych nie ma w formie zdjęć w Wikipedii lub fotografie są niewystarczające jakościowo. Podano również, dla ułatwienia, numery kwater, rząd i numer nagrobka. 

Nagrody w konkursie są symboliczne – to zestawy upominków związanych z Wikipedią oraz zaświadczenia o udziale w konkursie.

Szczegóły znajdują się TUTAJ.

Podobne strony

Najlepsze ilustracje Wikimedia Commons roku 2019 wybrane

Światowe Wikimedia Wikimedia Commons

Konkurs na Grafikę Roku 2019 (Picture of the Year, POTY 2019) Wikimedia Commons rozstrzygnięty! Przedstawiamy wspaniałych laureatów.

Read more

Światowe nagrody Wiki Lubi Zabytki 2019 rozdane: wygrało zdjęcie z Polski!

Konkursy fotograficzne Projekty Wikimedia Światowe Wikimedia Wiki Lubi Zabytki Wikimedia Commons

W 2019 roku Stowarzyszenie, w ramach swojego głównego corocznego konkursu fotograficznego, powróciło do koncepcji Wiki Lubi Zabytki w jej czystej postaci. Konkurs znany pod nazwą Wiki Loves Monuments i od….

Read more

Wyniki konkursu Wiki Lubi Zabytki

Konkursy fotograficzne Wiki Lubi Zabytki

Niezwykle magiczne i tajemnicze wnętrze nieczynnego już kościoła ewangelickiego w Stawiszynie zwyciężyło w tegorocznej edycji konkursu Wiki Lubi Zabytki. Drugie miejsce zajęła fotografia przedstawiająca drewniany wiatrak w Dobrej Nadziei, trzecie….

Read more

Bądź na bieżąco

Śledź nasze działania i plany

Zapisz się na nasz newsletter

Newsletter przybliża nasze działania i plany. Trafi do twojej skrzynki raz w miesiącu.

Skontaktuj się z nami

Masz pytania dotyczące naszych działań? Napisz do nas!

Kontakt