Bądź na bieżąco!

Wszystkiego najlepszego! 18 lat polskojęzycznej Wikipedii.

Autorki i autorzy, czytelniczki i czytelnicy, kibice i przyjaciele,

Wikipedia w języku polskim skończyła dziś 18 lat i z tej okazji życzymy Jej, a także wszystkim P.T. autorom i administratorom, partnerom, mecenasom i czytelnikom wszystkiego najlepszego!

Od zera do milionerki

Na świat przyszła w zupełnie innych czasach: dostęp do Internetu był stacjonarny i skromny, Polacy dopiero rozważali wejście do UE, a jej amerykańska siostra w wieku 8 miesięcy dopiero uczyła się chodzić. Mimo trudności W. prędko odniosła wielki sukces: lawinowo rosnącą społeczność twórców i ilość treści, nowe rozwiązania techniczne i uwagę Internautów.

Rozwijała się nad wyraz zdrowo: tuż przed drugimi urodzinami osiągnęła 15 tysięcy haseł, by z końcem 2004 r. osiągnąć ich 50 tysięcy. Przed czwartymi urodzinami miała ich już tysięcy sto, a przed piątymi ćwierć miliona. Stała się największą encyklopedią i dostępnym internetowym źródłem wiedzy po polsku – a także jedną z największych wersji językowych na świecie! A jej twórcom i orędownikom wciąż było mało.

Jej ojcami byli fizyk i lekarz, więc w jej rozwoju zawsze dbano o erudycję: od astronomii po zoologię, od archeologii po pop-kulturę, tematy poważne i tematy luźne. W. wciąż rosła, dając nam rozrywkę i naukę, lecz uwaga jej twórców podążała coraz bardziej ku wysokiej jakości: oczekiwania rosły, artykuły się wydłużały i piękniały o multimedia, aż wreszcie zaczęły w nich kwitnąć przypisy – by każdy czytelnik mógł łatwiej dowiedzieć się więcej i zweryfikować podawane fakty.

Swój pierwszy milion W. zbiła tuż przed 12. urodzinami, a liczba haseł wyróżnionych za jakość zmierzała ku 2.500. Dzisiaj nasza Jubilatka ma ponad 1.360.000 haseł i jest jedną z 10 największych językowych wersji. Każdego miesiąca redaguje ją ponad 4.000 osób i wciąż powstają nowe hasła – w tym te „na medal” (a szczególnie w tym miesiącu!). Jej treści można czytać godzinami, poszerzając swoją wiedzę o świecie.

Wiki jest wśród nas

W. wystartowała jako internetowa encyklopedia, lecz jest czymś znacznie więcej: dzięki swej rozproszonej naturze jest samoorganizującym się miejscem współpracy tysięcy wolontariuszy, dzięki współpracy z instytucjami kultury jest platformą dostępu do kolekcji najważniejszych muzeów, galerii i bibliotek w Polsce, a dzięki współpracy ze szkołami i uczelniami, stała się narzędziem edukacyjnym, uczącym korzystania ze źródeł i krytycznej weryfikacji faktów. Prędko stała się przyjaciółką uczniów, lecz chce nam towarzyszyć przez całe życie. I zawsze mieć coś dla nas ciekawego i pożytecznego.

Wikipedia jest jedyna w swoim rodzaju i jest wielkim osiągnięciem ludzkości – choć przez te wszystkie lata zdążyliśmy się do niej przyzwyczaić. Cytują ją media, a nawet i sądy – a od dziś będą wśród nas dorośli ludzie, którzy nie przeżyli w świecie bez niej ani jednego dnia!

Pamiętajmy jednak: W. jest wyjątkowa. Pisana przez ochotników ofiarujących swój czas i umiejętności, finansowana przez dobrowolne datki, samorządna. Wikipedia, najpopularniejsza niekomercyjna strona internetowa, zawsze szanowała swoich czytelników. Nie serwuje im reklam, nie sprzedaje ich danych osobowych – za to stara się przekazać jak najwięcej wiedzy, możliwej do dalszego wykorzystania, zawsze i za darmo.

Misję tę W. będzie pełnić nadal, świadoma jej wagi w świecie zamkniętych platform, fabrykowanych treści i nierzetelnych wypowiedzi. W. chce być symbolem łatwo dostępnej i rzeczowej wiedzy, i opartej na źródłach informacji. Chce dawać dostęp do sztuki i kultury oraz edukować. Chce angażować kolejnych autorów i aktywistów, wolontariuszy i partnerów instytucjonalnych. Jest pełnoletnia i już od lat troszczy się nie tylko o obiektywizm, ale i weryfikację faktów. Wszystko w celu zbierania dorobku ludzkości.

Ta misja zaprasza nas wszystkich do udziału. Dziękujemy więc za wspólną podróż i bądźcie z nami dalej. Mam nadzieję, że W. jeszcze niejeden raz Was miło zaskoczy.

Wspaniale! Czy mogę to z kimś uczcić?

Oczywiście! Czymże byłyby osiemnaste urodziny bez osiemnastki?

Dziewczyna zdmuchuje świeczki na torcie urodzinowym
Dziewczyna z tortem urodzinowym. Autor: Leo Hidalgo z Hiszpanii. Licencja CC-BY 2:0

Nasza Wiki jest już pełnoletnia i śpiewamy je gromkie sto lat! Największą osiemnastkę świętujemy w godzinach popołudniowo-wieczornych 5 października w Warszawie, w Faktycznym Domu Kultury przy ul. Gałczyńskiego 12. Bądźcie z nami!

P.S. Nie zapomnijcie złożyć Jej życzeń i wznieść toast za Jej zdrowie! Będziecie w dobrym towarzystwie. 🙂

Podobne strony

Większość CEE Spring 2020 za nami!

Projekty Stowarzyszenia Wikipedia

Wiosna jest porą roku, gdy szczególnie zachęcamy do pisania o regionie bardzo szeroko pojętej Europy środkowej i wschodniej. Serdeczne zachęty kierujemy także tym razem, zwłaszcza gdy pandemia zostawia nam podróże….

Read more

Ostatni dzwonek by wskazać cel swojego 1% podatku

Stowarzyszenie

Drodzy Czytelnicy, Sympatycy i Wolontariusze Wikipedii i Wikimediów! W zeszłym roku Wikipedia ukończyła 18 lat. Jej wolontariusze, od 2001 roku zbierający sumę ludzkiej wiedzy, uczynili ją największym źródłem faktów w….

Read more

1 400 000 haseł po polsku!

Wikipedia

6 kwietnia polskojęzyczna Wikipedia osiągnęła swój kolejny ilościowy kamień milowy: hasłem nr 1 400 000 jest Frauenkappelen, gmina w Szwajcarii w dwujęzycznym kantonie Berno, której oczywiście bardzo gratulujemy zaszczytu! 😎….

Read more

Bądź na bieżąco

Śledź nasze działania i plany

Zapisz się na nasz newsletter

Newsletter przybliża nasze działania i plany. Trafi do twojej skrzynki raz w miesiącu.

Skontaktuj się z nami

Masz pytania dotyczące naszych działań? Napisz do nas!

Kontakt