Bądź na bieżąco!

Powraca największy konkurs fotograficzny świata!

Powraca polska edycja największego konkurs fotograficznego świata. Chwytajcie za aparaty, wypatrujcie wyjątkowe zabytki, fotografujcie – i wygrywajcie nagrody! Razem możemy zbudować największą bazę zdjęć polskich zabytków w internecie.

Wiki Lubi Zabytki to konkurs fotograficzny, którego celem jest sfotografowanie jak największej liczby polskich obiektów posiadających status zabytku nieruchomego i wpisanych do wykazów zabytków prowadzonych przez Wojewódzkich Konserwatorów Zabytków.

Stary Waliszów, dom nr 67. Autor: Jacek Halicki, lic. CC-BY-SA 3.0 Polska

Pomysł na konkurs narodził się w roku 2010 w Holandii. Rok później w rywalizacji o nagrody uczestniczyło już 5,5 tys. fotografów z 18 państw europejskich (w tym z Polski), którzy przesłali łącznie ponad 168 tys. zdjęć. Dzięki temu międzynarodowy konkurs Wiki Loves Monuments 2011 trafił do Księgi Rekordów Guinnessa w kategorii „Największy Konkurs Fotograficzny”. Trzecia edycja konkursu, która odbywała się w dniach 1-30 września 2012, objęła już cały świat: 15 tys. osób z 35 krajów przesłało ponad 365 tys. zdjęć. W polskiej edycji konkursu, noszącej nazwę Wiki Lubi Zabytki, w 2012 wzięło udział 679 uczestników, którzy załadowali do Wikimedia Commons, ponad 51 tys. zdjęć polskich zabytków. Pod względem liczby przesłanych zdjęć Polska zajęła wtedy pierwsze miejsce wśród wszystkich krajów biorących udział w konkursie.

Świdnica, kościół ewangelicki (Pokoju). Autor: Jar.ciurus, lic. CC-BY-SA 3.0

Tegoroczna edycja konkursu odbędzie się w dniach 1-30 września 2019. Przez cały miesiąc będzie można ładować zdjęcia na stronę Wikimedia Commons, która jest  repozytorium wolnych mediów Wikipedii i największym zbiorem wolnych plików multimedialnych w sieci. Szczególnie cenne są zdjęcia zabytków mniej znanych, których zdjęć w internecie jest niewiele lub które nie są wystarczające jakościowo. Dzięki temu razem możemy zbudować największy zbiór fotografii prezentujący polskie dziedzictwo materialne.

Kłodzko, historyczny układ urbanistyczny. Autor: Jacek Halicki, lic. CC-BY-SA 3.0

Udział w konkursie jest bezpłatny. Na zwycięzców czekać będą nagrody. Przewidziane są 3 nagrody główne w postaci voucherów do sklepu ze sprzętem fotograficznym. Przyznane zostaną również nagrody za szczególne zaangażowanie w konkurs oraz nagrody tematyczne. Wszystkie szczegóły oraz regulamin pojawią się wkrótce na stronie internetowej  www.wikizabytki.pl. Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Wikimedia Polska

Podobne strony

Już są! Wyniki konkursu “Wiki Lubi Zabytki” 2022!

Aktualności

Zobacz zwycięzcę oraz nagrodzone prace w konkursie Wiki Lubi Zabytki 2022

Read more

Najlepsze ilustracje Wikimedia Commons roku 2019 wybrane

Światowe Wikimedia Wikimedia Commons

Konkurs na Grafikę Roku 2019 (Picture of the Year, POTY 2019) Wikimedia Commons rozstrzygnięty! Przedstawiamy wspaniałych laureatów.

Read more

Ostatni dzwonek by wskazać cel swojego 1% podatku

Stowarzyszenie

Drodzy Czytelnicy, Sympatycy i Wolontariusze Wikipedii i Wikimediów! W zeszłym roku Wikipedia ukończyła 18 lat. Jej wolontariusze, od 2001 roku zbierający sumę ludzkiej wiedzy, uczynili ją największym źródłem faktów w….

Read more