Bądź na bieżąco!

Wikidane dla fanów Gry o Tron

Mamy tu fanów Gry o Tron? W serialu zginęło już  tylu bohaterów, że można się pogubić 😉 Z pomocą przychodzą jednak …Wikidane. Sprawdźcie jak łatwo i szybko można sprawdzić kto i jak zginął w serialu.


Zacznijmy od tego, czym są Wikidane (ang. Wikidata)

Jest to projekt, jeden z siostrzanych Wikipedii, który ma na celu stworzenie wielojęzycznej bazy różnych danych. Głównym zastosowaniem tej bazy jest używanie jej w Wikipedii, ale też innych projektach Wikimedia. Dane publikowane są na wolnych licencjach. Projekt został zainicjowany w celu budowy scentralizowanego źródła danych. Dzięki temu jednoznaczne dane, takie jak np. daty urodzin, są przechowywane w jednym repozytorium i mogą z nich korzystać wszystkie wersje językowe Wikipedii i inne projekty siostrzane.


Ilustracja przedstawiająca najważniejsze terminy stosowane w Wikidanych
Chrumps, CC BY-SA 3.0   https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikidane#/media/File:Wikidata_statement_pl.svg

Wikidane mają w swoich zasobach ponad 56 milionów elementów danych. Sprawdźcie jakie dane możecie pozyskać np. na temat Mount Everest:
https://www.wikidata.org/wiki/Q513


Coś dla fanów Gry o Tron

Serial Gra o Tron ma miliony fanów na całym świecie. Właśnie trwa ósmy i zarazem ostatni sezon sagi. To dobry czas, aby przypomnieć sobie kto kogo i jak zabił. Według artykułu, jaki ukazał się na portalu wprost.pl – 330 bohaterów sagi straciło życie, a nowe postacie mają 14-procentowe ryzyko poniesienia śmierci w czasie pierwszej godziny od pojawienia się na ekranie. Specjalnie wygenerowane zapytanie na Wikidata przypomina nam m.in. jaka postać w serialu zabiła inny serialowy charakter, w jaki sposób to się stało, w jakim miejscu oraz w którym z odcinków.

Printscreen ze strony Wikidata.org

Chcecie dowiedzieć się więcej? Klikajcie TUTAJ.

Ps. Aby wygenerować dane kliknijcie w niebiesko-biały przycisk „Wykonaj zapytanie” znajdujący się na dole po lewej stronie.

Printscreen ze strony Wikidata.org

Podobne strony

Ostatni dzwonek by wskazać cel swojego 1% podatku

Stowarzyszenie

Drodzy Czytelnicy, Sympatycy i Wolontariusze Wikipedii i Wikimediów! W zeszłym roku Wikipedia ukończyła 18 lat. Jej wolontariusze, od 2001 roku zbierający sumę ludzkiej wiedzy, uczynili ją największym źródłem faktów w….

Read more

Miesiąc Wyróżnionego Artykułu 2019 podsumowany

Projekty Stowarzyszenia Projekty Wikimedia Wikipedia

Koniec roku zachęca do podsumowań i przyjrzenia się naszym akcjom. Jedną z nich był przywołany przy okazji tegorocznych 18. urodzin polskojęzycznej Wikipedii Miesiąc Wyróżnionego Artykułu – inicjatywa społeczności Wikipedystów polegająca….

Read more

Wyniki konkursu Wiki Lubi Zabytki

Konkursy fotograficzne Wiki Lubi Zabytki

Niezwykle magiczne i tajemnicze wnętrze nieczynnego już kościoła ewangelickiego w Stawiszynie zwyciężyło w tegorocznej edycji konkursu Wiki Lubi Zabytki. Drugie miejsce zajęła fotografia przedstawiająca drewniany wiatrak w Dobrej Nadziei, trzecie….

Read more

Autorzy zdjęć