Bądź na bieżąco!

Luty w mediach

Luty w mediach zdominowała…wódka. O zwycięskim haśle konkursu Wolna Polska-Wolna Wiedza donosiły największe ogólnopolskie media. O czym jeszcze pisano, mówiono w ubiegłym miesiącu na temat projektów Wikimedia? Zapraszamy do zapoznania się z krótkim podsumowaniem. Miłej lektury!

Największe ogólnopolskie portale informacyjne, stacje radiowe i telewizyjne – wszędzie tam pojawiła się informacja o zwycięskim haśle konkursu, który Stowarzyszenie Wikimedia Polska zorganizowało z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

O wódce – a właściwie artykule o tym trunku – głośno było również na Facebooku. „Wódka” została uznana za najlepsze i najwartościowsze merytorycznie hasło z Polskiego kanonu Wikipedii. „Rys historyczny, aspekty prawne, technologia produkcji, rynek, spożycie czy nawet znaczenie wódki w kulturze – hasło zostało obszernie opracowane, jest opatrzone grafikami, ilustracjami oraz poparte weryfikowalnymi źródłami” – pisano m.in. na onet.pl, tvn24.pl czy rmf24.pl. My szczególnie polecamy niezwykle ciekawe opracowanie tematu autorstwa Jakuba Kralka z portalu Spider’s Web. A zaczyna się ono tak:
Zbudowali bazę tekstów o fabrykach, opracowali encyklopedyczne wpisy o maszynach, a wygrała wódka, tak dużo, dużo, dużo, dużo, dużo wódki.

Echem w polskich mediach odbiła się również sprawa, jaką była próba sfałszowania hasła o Adamie Michniku na anglojęzycznej wersji Wikipedii. Incydent opisał portal konkret24.pl, nazywając go „zwykłym trollingiem”. O komentarz poproszono również rzeczniczkę Stowarzyszenia Wikimedia Polska.

Wikipedia na smartwatche. To aplikacja autorstwa Willa Bishopa, którą pobrać mogą użytkownicy Apple Watch. O MiniWiki przeczytać można na portalu komputerswiat.pl. Z kolei portal bitcoin.pl donosi, że Wikipedia uznaje darowizny w wirtualnej walucie Bitcoin Cash za pośrednictwem systemu Bitpay.


Podobne strony

Już są! Wyniki konkursu “Wiki Lubi Zabytki” 2022!

Aktualności

Zobacz zwycięzcę oraz nagrodzone prace w konkursie Wiki Lubi Zabytki 2022

Read more

Najlepsze ilustracje Wikimedia Commons roku 2019 wybrane

Światowe Wikimedia Wikimedia Commons

Konkurs na Grafikę Roku 2019 (Picture of the Year, POTY 2019) Wikimedia Commons rozstrzygnięty! Przedstawiamy wspaniałych laureatów.

Read more

Światowe nagrody Wiki Lubi Zabytki 2019 rozdane: wygrało zdjęcie z Polski!

Konkursy fotograficzne Projekty Wikimedia Światowe Wikimedia Wiki Lubi Zabytki Wikimedia Commons

W 2019 roku Stowarzyszenie, w ramach swojego głównego corocznego konkursu fotograficznego, powróciło do koncepcji Wiki Lubi Zabytki w jej czystej postaci. Konkurs znany pod nazwą Wiki Loves Monuments i od….

Read more

Bądź na bieżąco

Śledź nasze działania i plany

Zapisz się na nasz newsletter

Newsletter przybliża nasze działania i plany. Trafi do twojej skrzynki raz w miesiącu.

Skontaktuj się z nami

Masz pytania dotyczące naszych działań? Napisz do nas!

Kontakt