Bądź na bieżąco!

(Nie)znane kobiety Wikipedii

Tylko 1 z 5 biogramów w Wikipedii jest biogramem kobiety. Z drugiej strony szacuje się, że kobiety stanowią jedynie do 15% edytorów największej wolnej encyklopedii. Dlatego przez cały marzec zachęcamy wszystkie użytkowniczki i użytkowników do pisania, uzupełniania i edytowania haseł o naukowczyniach, polityczkach, społeczniczkach, sportsmenkach, pisarkach i artystkach.

Braki w Wikipedii dotyczące biogramów kobiet są bardzo duże. Polska edycja projektu ma przeszło 230 000 haseł o kobietach mniej od wersji anglojęzycznej. Kobiety to często ciche bohaterki historii. Ich osiągnięcia niejednokrotnie były umniejszane lub w ogóle pomijane. Nie zawsze więc ich historie i wkład w świat nauki, sztuki, sportu, polityki są odnotowane na kartach podręczników do historii czy innych publikacji. Dlatego dostęp do odpowiednich źródeł również jest utrudniony. Pamiętajmy, że celem Wikipedii jest zebranie sumy ludzkiej wiedzy. Bez udziału kobiet – i pisania o kobietach, to się nie uda. Wikipedia to jedna z najczęściej odwiedzanych stron internetowych na świecie. Sprawmy więc, aby internauci uzyskiwali rzetelne i merytorycznie wyczerpujące informacje o kobietach i ich dokonaniach.

Pisać i edytować można przez cały marzec. Na specjalnie utworzonej stronie zamieszczony został spis biogramów kobiecych, które są w innych wersjach językowych Wikipedii, ale nie ma ich u nas. To świetny materiał dla osób zainteresowanych tłumaczeniem haseł. Na każdej liście jest do 3000 linków do artykułów, które istnieją w innych edycjach językowych Wikipedii. Brakuje również wielu haseł o Polkach, a te istniejące często nie są wystarczająco opisane.

Chien-shiung Wu, chińska fizyczka. Autor: Smithsonian Institution, Flickr’s The Commons

Jeśli chcecie spotkać się na wspólnym edytowaniu haseł o kobietach zapraszamy na otwarte wydarzenia do Wrocławia i Łodzi. 16 marca o godz. 14.00 w Recepcji przy ul. Ruskiej 46c spotykamy się we Wrocławiu na maratonie edytowania realizowanym wspólnie z Kolektywem Kariatyda. Natomiast w Łodzi będziemy edytować 30 i 31 marca w Muzeum Sztuki. Wydarzenie odbędzie się pod hasłem “Gender + The Non Binary”. To myślenie nie tylko o zwiększeniu dostępności informacji o historii kobiet i osób niebinarnych, ale także rozszerzaniu dyskusji o stereotypach na temat płci kulturowej i biologicznej.

Lise Meitner, austryjacka fizyczka jądrowa, domena publiczna

Wystarczy wziąć ze sobą laptopy i materiały źródłowe – jeśli je posiadacie.

Wydarzenia związane z edytowaniem haseł o kobietach odbywają się na całym świecie. Dzięki tego typu akcjom udało się uzupełnić Wikipedię o setki tysięcy artykułów dotyczących kobiet.

Szczegóły wydarzenia znajdziecie TUTAJ.Bądź na bieżąco

Śledź nasze działania i plany

Zapisz się na nasz newsletter

Newsletter przybliża nasze działania i plany. Trafi do twojej skrzynki raz w miesiącu.

Skontaktuj się z nami

Masz pytania dotyczące naszych działań? Napisz do nas!

Kontakt

Autorzy zdjęć